Smlouva o výkupu přebytků elektrické energie
Smlouva o výkupu energií je samostatnou smlouvou, v níž se výrobce energie (např. domácnost) zavazuje dodávat přebytečnou energii odběrateli a odběratel se následně zavazuje, že bude tuto přebytečnou energii vykupovat, ať už po dobu určitou či neurčitou.
„Je nutné mít na paměti, že na výkup energií se nevztahují stejná pravidla jako na smlouvu o dodávkách energií,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Vzhledem k omezené úpravě smlouvy o výkupu přebytků elektrické energie si musí spotřebitelé dávat větší pozor při uzavírání smlouvy. Neuplatní se zde totiž nejrůznější ochranná ustanovení, jako je třeba nutnost oznámení měsíc předem, že dojde k prolongaci vaší smlouvy. Spotřebitelům tak doporučujeme smlouvu a případné obchodní podmínky pečlivě prostudovat a informovat se, jaké jsou případně možnosti ukončení či jaké smlouva obsahuje smluvní pokuty.
Podpora ze strany státu
Lákat na cestu fotovoltaiky může i podpora ze strany státu. Ze zákona mají výrobci elektřiny dvě možnosti podpory: výkupní ceny a zelený bonus. Tyto podpory nelze kombinovat, takže je nutné si vybrat jednu z nich, a to nejpozději do 30. listopadu, přičemž změna bude účinná od 1. ledna následujícího roku.
V rámci výkupních cen se jedná o garantovaný příjem za každou vyrobenou kilowatthodinu u povinně vykupujících subjektů. V České republice jsou dominantními dodavateli povinného výkupu společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika (PRE). Každý z těchto dodavatelů má přidělené určité distribuční území a pro tyto oblasti jsou povinně vykupující. Pokud výrobce elektřiny včas požádá povinně vykupujícího o připojení, tak bude výrobce připojen na povinný výkup dle stanovených a regulovaných výkupních cen. „Je však důležité si uvědomit, že podpora formou výkupní ceny má i své výjimky, například se nevztahuje na smlouvy uzavřené před rokem 2022“, vysvětluje Eduarda Hekšová.
Na druhé straně zelené bonusy (roční nebo hodinové) umožňují výrobcům prodávat elektřinu na volném trhu a zároveň získávat finanční podporu navíc. V rámci zelených bonusů si musí výrobce energií sám najít odběratele a sjednat si s ním cenu, která je založena na tržních principech a není regulována.
Dvakrát měř, jednou řež
Někteří lidé zvažují instalaci solárních panelů třeba z důvodu, že je láká možnost prodávat přebytečnou energii dále a také představa možnosti získat podporu od státu. Nicméně, než k instalaci dojde, je nutné se předem informovat a vše náležitě propočítat. Doporučujeme předem ověřit ceny odkupu a státní podpory a také s provozovatelem distribuční soustavy jednat o možnostech výkupu energií ještě před instalací panelů. Tímto postupem lze předejít nepříjemným překvapením, například zjištění, že ceny výkupu jsou mnohem nižší, než jste očekávali. „Pozor je nutné dát si také na případné smluvní pokuty za dodávky do sítě bez povolení či za přesáhnutí maximální míry přetoků“, uzavírá Eduarda Hekšová.
Investice do fotovoltaických systémů může být výhodná, ale je důležité pečlivě zvážit všechny aspekty, včetně smluvních podmínek a možností státní podpory, aby se investice do solárních panelů skutečně vyplatila.
Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová, [email protected], tel.: +420 604 556 874
dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
http://www.dtest.cz/clanek-11341/dtest-energetika-a-vykup-energii