Krkonoše mají na dalších deset let jasno, jak pečovat o lesy
Krkonoše mají na dalších deset let schválené lesní hospodářské plány, které po téměř tříleté odborné práci stanovují cílený management lesů s ohledem na ochranu přírody a ekologické cíle národního parku. Plány reflektují pokles smrku a posílení listnatých dřevin, zvyšují podíl vícevrstevných porostů a mrtvého dřeva, jehož zásoba je srovnatelně vysoká oproti průměru ČR. Tento strategický dokument byl vytvořen za podpory Národního plánu obnovy a koordinuje péči i s polskou stranou Krkonoš.
Schválení je vyvrcholením téměř tříleté odborné práce, která zahrnovala rozsáhlou inventarizaci veškerých lesních porostů, jejich podrobný popis a návrh cíleného managementu v souladu s ochranou přírody.
Na rozdíl od běžných hospodářských lesů má LHP v prostředí národního parku specifické postavení – je strategickým dokumentem, který zohledňuje především ekologické a ochranářské cíle stanovené v Zásadách péče o KRNAP. Plány reflektují výskyt zvláště chráněných druhů i dalších předmětů ochrany a určují typy možných zásahů podle zonace území.
LHP přinášejí rovněž cenný přehled o stavu lesních ekosystémů po uplynulém desetiletí. Z hodnocení vyplývá například výrazný pokles zastoupení smrku a naopak posílení listnatých dřevin, zvýšení podílu vícevrstevných porostů nebo nárůst objemu mrtvého dřeva.
Pokud jde o plánované těžby v lese (v LHP se udává jako závazný ukazatel maximální objem těžby), v minulé dekádě jsme se pohybovali na 77 % maximálních možností. Jednalo se jak o nahodilé těžby kvůli biotickým (zejména kůrovci) a abiotickým (zejména vítr) vlivům, tak plánované těžby směřované ke změně struktury a druhové skladby lesa. Výsledky jsou již dobře viditelné na vývoji zastoupení hlavních dřevin (vizte tabulku níže) [2]. V tabulce uvedený cíl pro rok 2040 je stanoven v rámci Společné strategie s polským KPN. V provozních cílech jsme ještě ambicióznější, zejména ve vztahu k zastoupení smrku, jehož přirozené zastoupení v Krkonoších bylo kolem 50 %.
Velký význam pro les má další ukazatel stavu lesních ekosystémů a jejich přiblížení přirozenému stavu podíl mrtvého dřeva. Správa má jako cílový ukazatel stanoveno množství min. 50 m3/ha. Současný stav je průměrná zásoba mrtvého dřeva 56,6 m3/ha. Pro srovnání, průměrná hodnota v rámci ČR je 20,0 m3/ha [3]. Potěšující je i vyšší podíl dřeva v různých stupních rozkladu (2014 bez známek rozkladu 55 %, 2025 30 % bez známek rozkladu).
říká vedoucí odboru péče o národní park, náměstek ředitele Václav Jansa.
Projekt „Tvorba lesních hospodářských plánů pro LHC Harrachov, Vrchlabí, Maršov a zajištění nástrojů pro efektivní správu lesů“ byl financován v rámci Národního plánu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK), podprogram 115 342 – Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.
Poznámky:
[1] Lesní hospodářské plány jsou zpracovávány na základě legislativní povinnosti (zákon 289/1995 Sb., o lesích, vyhláška 84/1996 Sb., o lesním hospodářském plánování.). Tyto předpisy stanovují nezbytné náležitosti. Další obsah a podrobnost nad rámec minimální zákonné povinnosti záleží již na vlastníkovi. Samotné zpracování provádí specializovaná firma s odpovídající licencí. Schválení je následně činností orgánu státní správy lesů, v případě NP je tímto orgánem ministerstvo životního prostředí.
[2]
Zastoupení dřevin (%)
1992
2003
2015
2025
Cíl 2040
Smrk ztepilý
84.28
81.59
76.50
67.96
Max. 65
Jedle bělokorá
0,12
0,29
0,53
0,64
Min. 2
Buk lesní
2,13
3,79
5,10
7,16
Min. 15
Ostatní
13,47
14,33
17,87
24,24
[3] Zdroj Národní lesnický institut, výsledky Národní inventarizace lesů (NIL) 3
Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap
Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: [email protected], www.krnap.cz
http://www.krnap.cz/aktuality/tz-krkonose-maji-na-dalsich-deset-let-jasno-jak-pecovat-o-lesy