9.7.2025 12:05

dTest: Test celoročních pneumatik 2025: Zásadní rozdíly v bezpečnosti i výdrži

Czech Republic DTest
Test celoročních pneumatik organizovaný časopisem dTest odhalil značné rozdíly v bezpečnosti, ovladatelnosti i životnosti jednotlivých modelů při náročných jízdních podmínkách od Itálie po polární kruh. Nejhorší pneumatiky výrazně zaostávaly především na mokrém povrchu a sněhu, zatímco nejlepší modely zvládly životnost až téměř 68 000 km, což odpovídá několika sezónám běžného používání. Test také upozornil na nedostatečnou transparentnost některých výrobců v oblasti udržitelnosti a ekologického dopadu pneumatik. dTest doporučuje nekupovat pneumatiky pouze podle ceny, protože kvalitní celoroční pneumatiky výrazně zvýší bezpečnost i pohodlí při jízdě.
AI summary

Od Itálie po polární kruh

Pneumatiky dostaly v jízdních zkouškách pořádně zabrat. „Rozhodně jsme je nešetřili: brzdily na rozpáleném asfaltu v Itálii, prodíraly se deštěm v Německu, a nakonec se klouzaly zasněženými cestami za polárním kruhem,“ popisuje testování celoročních gum šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Hodnotila se nejen bezpečnost a ovladatelnost, ale i hlučnost, vliv na spotřebu paliva, životnost a také ekologické dopady.

Výsledky? Rozdíly mezi jednotlivými modely byly často propastné.

Když se silnice změní v kluziště

Suché testy si připravily řadu nepříjemných překvapení, kdy hned sedm modelů obdrželo dostatečnou známku. Vůbec nejhorší byly Petlas Multi Action PT565 (orientační cena 1810 Kč za kus) – vůz s nimi měl tendence dostávat se do přetáčivých smyků a odezva na korekce volantem byla mizerná. Podobné charakteristiky vykazovaly i další nelichotivě ohodnocené produkty.

Na mokru došlo k dalšímu oddělování zrna od plev. Některé modely zklamaly naprosto zásadně. Arivo Carlorful A/S (1290 Kč za kus) zastavily na mokrém asfaltu až po 42,6 metrech, zatímco nejlepším pneumatikám stačilo o 11 metrů méně. „Tomůže být v reálném provozu fatální rozdíl,“ vysvětluje nedostatečné hodnocení modelu Arivo Hana Hoffmannová z dTestu.

Sníh ve Finsku sedl osmi modelům, jejich protipólem byl Petlas Multi Action, který na bílém povrchu zcela pohořel – gumy velmi brzy ztrácely hnací sílu, v zatáčkách byly nejprve nedotáčivé a později naopak přetáčivé.

Výdrž, spotřeba a ekologie

Co naopak překvapilo pozitivně, byla životnost některých modelů. Ty vítězné zvládly skoro 68 000 kilometrů, což pro běžného českého řidiče může znamenat i čtyři sezóny bez starostí, alespoň tedy podle Centra dopravního výzkumu, podle nějž se roční nájezd průměrného rodinného auta pohybuje hluboko pod 20 tisíci km. Nejkratší životnost měly pneu Superia Ecoblue2 4S s 34 670 kilometry.

Součástí hodnocení bylo i to, jak si značky vedou v oblasti udržitelnosti. Výsledek? Žádná sláva. Pětice výrobců z Číny a Turecka odmítla sdílet i základní certifikace nebo informace o recyklaci starých pneumatik.

Mimochodem – test se zaměřil i na tzv. oděr, tedy jak velké množství malých částeček se při jízdě uvolňuje z pneumatiky do okolí. Tento parametr bude nově sledovat i emisní norma Euro 7, kterou budou muset od roku 2028 splňovat všechny nové pneumatiky.

Kvalitní celoroční existují, ale nejsou samozřejmostí

„Celoroční pneumatika může být skvělým řešením – zdaleka to ale neplatí pro každou. Rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími v testu znamenal desítky metrů při brzdění, tisíce kilometrů v životnosti a zásadní odlišnosti v chování na mokré či zasněžené silnici. Před nákupem se tedy rozhodně vyplatí nehledět jen na cenu,“uzavírá za časopis dTest Hana Hoffmannová.

Kompletní výsledky včetně postupu testování a hodnocení jsou k dispozici na webových stránkáchspotřebitelské organizace dTest a v aktuálním vydání časopisu.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová, [email protected], tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci dTestu nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

http://www.dtest.cz/clanek-11676/dtest-test-celorocnich-pneumatik-2025-zasadni-rozdily-v-bezpecnosti-i-vydrzi