12.12.2022 12:23

Kudy vede cesta k úspěšným spin-off firmám, řešili odborníci na diskuzi

Czech Republic Akademie věd ČR Zuzana Dupalová

Když chceme uplatnit technologie, jednou z možností je založit společnost. Možná to není cesta nejjednodušší ani nejrychlejší, avšak v mnoha oborech jde o preferovaný způsob. V Akademii věd ČR již sedm spin-off společností funguje. Nezanedbatelnou roli v hraje v tomto směru Centrum transferu technologií AV ČR (CeTTAV), jehož vedoucí Martin Smekal diskuzi moderoval.

Akci hostil Ústav termomechaniky AV ČR a v panelu zasedli Jiří Moos z firmy i&i Prague, zřízené Ústavem organické chemie a biologie AV ČR, Tomáš Slavík ze spin-off společnosti Plasma Shock Peening Technologies a právník Mikuláš Vargic. Řešily se otázky rozvoje a bariér v zakládání spin-off firem i podpora zřizovateli. K poslední jmenované otázce se vyjádřila tajemnice Majetkové komise AV ČR Martina Svobodová. Debaty se účastnila místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová.

„V Česku existuje hodně transferových kanceláří. Žádná ale nepracuje s tak rozsáhlým vědeckým potenciálem, jaký mají naše ústavy. Ačkoli se nám licencování či zakládání spin-off firem daří, máme před sebou dlouhou cestu,“ vyzdvihla Ilona Müllerová význam transferu pro Akademii věd.

Bez kompromisů a zkušeností to nejde
Odborníci se shodovali, že nejlepší cestou je postavit pro založení spin-off firmy tým, jenž má s řízením společnosti zkušenosti. Bohužel nelze tuto cestu vždy z finančních důvodů realizovat. „Stavět management na nadšených amatérech, lidech z výzkumné branže nebo studentech, je ale sebevražda,“ vyjádřil se k tématu Jiří Moos. Motivace vědců totiž někdy úspěšný transfer paradoxně brzdí.

„Pohledy pracoviště a zakladatele spin-off se zásadně neliší. V obou rolích je hlavní prioritou úspěšné uplatnění technologie. Nejdůležitější mi přijde určitá míra oboustranné flexibility a schopnost vzájemně se chápat, aby byla dohoda dosažena co nejdříve a nový spin-off mohl začít rozvíjet své aktivity,“ sdílel poznatky z praxe Martin Smekal.

Odborníci sdíleli své zkušenosti s akademickými spin-off firmami.

Startupy a podněty
CeTTAV bude nyní spolupracovat na projektu Technologická inkubace, který představil Roman Ruffer z agentury CzechInvest. Projekt přináší možnost tzv. pre-inkubace, kdy mohou klienti projektový záměr konzultovat ještě před jeho oficiálním předložením. CzechInvest očekává, že by mohl podpořit až 250 inovativních start-upů.

„Z diskuze si odnášíme podněty, které budeme dále rozpracovávat. Některé procesy musíme upravit, aby zakladatelům spin-off pomáhaly, ne kladly překážky,“ zhodnotil Martin Smekal setkání.

V Česku působí momentálně více než osmdesát spin-off firem, ročně jich vzniká průměrně šest dalších. Rozhovor o transferu technologií a znalostí s vedoucím CeTTAV Martinem Smekalem si přečtěte v říjnovém čísle e-časopisu AB / Akademický bulletin.

Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

http://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Kudy-vede-cesta-k-uspesnym-spin-off-firmam-resili-odbornici-na-diskuzi