Number of results: 510
Díky podpoře Grantové agentury ČR (GA ČR) se tým Petra Kotlíka, vedoucího Laboratoře molekulární ekologie Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR, mohl pustit do výzkumu zaměřeného právě na tyto důležité otázky. Hlavním aktérem se při něm se stal norník rudý (Clethrionomys glareolus)…
Bylo pořízeno a sečteno 15 tříminutových snímků pořízených přes R filtr pomocí 0.65-m Mayerova dalekohledu v Ondřejově. Série snímků byla pořízena 2. července 2025 22:11-22:56 UT (světového času). Objekt se nacházel poblíž kulminace nad jižním obzorem ve výšce necelých 22 stupňů. Zobrazené pole je…
Vesmír byl krátce po Velkém třesku temný, plný neutrálního vodíku. Nic nebylo zdrojem světla.V období zvaném „kosmická reionizace“, zhruba 500 milionů let po vzniku Vesmíru, došlo k postupné ionizaci tohoto vodíku když vznikly první hvězdy a galaxie, které opět prozářily kosmický prostor. Jaké…
Evropská kosmická agentura (ESA) v pondělí 16. 6. 2025 v 16:15 poprvé představila veřejnosti vědecká pozorování sluneční koróny pořízené vesmírným koronografem ASPIICS na palubě mise Proba-3. Díky unikátní technologii velmi přesného letu satelitů ve formaci se tak "zatmění na přání" stalo…
Ve středu 12. června 2025 jsme si v Jáchymově připomněli 100. výročí návštěvy jedné z nejvýznamnějších vědkyň – Marie Curie-Skłodowské. Díky zkoumání jáchymovského smolince se jí podařily jedny z nejzásadnějších objevů: izolace nových prvků – polonia a radia. Během své návštěvy sfárala do dolu…
Na Atmosférické stanici Křešín u Pacova, kterou v rámci výzkumné infrastruktury ACTRIS provozuje spolu s dalšími institucemi CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny AVČR) , byl ve dnech 9. a 10. června 2025 pozorován prudký nárůst znečišťujících látek v ovzduší. Analýzami vzorků aerosolu bylo…
Třídenní setkání odborníků z českých a slovenských zoologických zahrad hostí ode dneška milovická rezervace velkých kopytníků. Jednání komise pro koňovité, komise pro žirafy a komise pro antilopy pořádá Zoologická zahrada Liberec.
Kriminalistický ústav se představí na největším vědeckém veletrhu v České republice, který prezentuje vědu ve všech jejích podobách. Letošní expozice nese název Hrozby v dlani aneb Vědou proti zločinu a přiblíží širokou škálu zkoumání v oblasti kriminalistické chemie.
Ve dnech 12. – 14. května 2025 proběhlo v prostorách Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany, v.v.i. (SÚJCHBO) součinnostní cvičení zaměřené na reakci bezpečnostních a záchranných složek na incidenty spojené s nelegálním nakládáním s jadernými a radioaktivními materiály. Akce byla…
„GPS telemetrie je nejrobustnější metodou pro sledování časoprostorové aktivity, potravní ekologie a interakcí vlků s lidskými aktivitami v krajině střední Evropy. Získaná data nám přinesou detailnější pohled do života vlků a věříme, že pomůžou při definování efektivní strategie při minimalizaci…