Novela zákoníku práce, tzv. flexinovela, po účinnosti, která se předpokládá k 1.6.2025, s sebou přinese řadu významných změn. Níže uvádíme výběr těch nejzásadnějších.
Vstupní prohlídky
Vstupní prohlídky v první kategorii prací (bez rizika) již nebudou povinné. V případě, že zaměstnavatel bude požadovat pracovnělékařské prohlídky i pro tuto kategorii, pak je bude zaměstnanec i nadále povinen podstoupit. Totéž bude platit v případě, že vstupní prohlídku bude požadovat zaměstnanec.
Zkušební doba
Zkušební dobu bude možné nově sjednat u zaměstnanců v délce až čtyři měsíce a u vedoucích zaměstnanců v délce až osmi měsíců s tím, že bude potřeba stále zachovat pravidlo, že zkušební doba nesmí být delší než polovina sjednané doby určité. „Zkušební dobu bude nově možné při zachování výše uvedených limitů v jejím průběhu i prodloužit,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Jiný běh výpovědní doby
Zcela revoluční změnou je běh výpovědní doby, která po novele zákoníku práce poběží již ode dne doručení výpovědi a skončí dnem, který se s tímto dnem shoduje (číslem). Pokud takový den neexistuje, pak výpovědní doba končí posledním dnem daného kalendářního měsíce. Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou odchýlit od zákonné úpravy počátku a běhu výpovědní doby pouze písemnou dohodou, přičemž tato smluvní úprava musí být shodná pro obě strany.
Kratší výpovědní doba u některých výpovědí
Velmi významnou změnou je i zkrácení výpovědní doby u výpovědi zaměstnavatele pro porušení pracovních povinností, neuspokojivých pracovních výsledků či nesplňování předpokladů k práci. Tato výpovědní doba bude jen jeden měsíc.
Výpověď ze zdravotních důvodů
Dochází i ke zjednodušení v podobě sloučení dvou výpovědních důvodů, a to 52 písm. d) a § 52 písm. e) zákoníku práce. Odstupné, které nyní činí 12násobek průměrné mzdy, bude nově vyplácet v takovém případě pojišťovna, u které je zaměstnavatel ze zákona pojištěn.
DPP/DPČ během rodičovské dovolené
Zaměstnanci, kteří u zaměstnavatele čerpají rodičovskou dovolenou, budou moci během rodičovské dovolené pracovat pro stejného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce (DPP), nebo dohodu o provedení činnosti (DPČ), a to na stejné pozici (stejný druh práce). „Jedná se o velmi vítanou změnu, která reflektuje stávající potřeby z praxe,“ přibližuje Eduarda Hekšová.
Povinnost držet stejnou „židli“ do 2 let věku dítěte a 3× a dost nebude platit pro zástupy za mateřské/rodičovské dovolené
Prodlužuje se povinnost zaměstnavatele držet zaměstnanci stejnou „židli“, pokud se zaměstnanec vrátí z rodičovské dovolené před dosažením druhého roku věku dítěte, tj. pak se vrací na svojí původní práci a pracoviště. Dnes tato povinnost platí jen do skončení mateřské dovolené.
Rovněž končí omezení počtu opakování pracovního poměru na dobu určitou u zástupců za zaměstnance na mateřské, rodičovské, otcovské dovolené. Stále však platí, že pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán maximálně tři roky a celkem (při opakovaném prodloužení) nesmí přesáhnout devět let.
Podpora v nezaměstnanosti
Novela zvyšuje podporu v prvním období nezaměstnanosti na 80 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (dosud 65 %). Ve druhém období zůstane podpora na 50 %, zatímco ve zbývající části podpůrčí doby se sníží na 40 % (nyní 45 %). Změní se i délka poskytování podpory v nezaměstnanosti podle věku uchazečů. Zvýhodnění se tak dočkají osoby nad 52 let. „Novela také ruší snížení podpory pro zaměstnance, kteří odešli ze zaměstnání sami nebo dohodou bez vážných důvodů,“ uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.
Pokud mají spotřebitelé otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.
Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová, [email protected], tel.: +420 604 556 874
dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradcičasopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů aporadenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
http://www.dtest.cz/clanek-11594/dtest-flexinovela-zakoniku-prace-aneb-co-by-se-melo-zmenit