8.4.2025 11:59

dTest: Jak na nákup použitého zboží na bazaru

Czech Republic DTest

Není koupě jako koupě

Na úvod je velmi důležité upozornit, že na bazaru velmi často dochází k uzavření smlouvy mezi stranami, z nichž ani jedna není podnikatelem. „V takovém případě kupující nepožívá takové ochrany, na kterou může být zvyklý jako spotřebitel,“ varuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Je tak nutné rozloučit se se zákonným právem na odstoupení do 14 dnů bez udání důvodu či s povinností prodávajícího vyřídit reklamaci do 30 dnů od jejího uplatnění.

I při koupi od nepodnikatele však máte možnost uplatňovat práva z vadného plnění, a to zejména v případech, kdy zboží neodpovídá popisu a vlastnostem, které byly prodávajícím inzerovány. Při nákupu je také nutné brát ohled na to, jak starou věc kupujete, neboť by tomu mělo odpovídat opotřebení. Pokud je věc inzerována pouze jako „rozbalená“, měla by být téměř ve stejné kvalitě jako věc nová. Jestliže je však například po pěti letech používání, musíme počítat s tím, že stav věci bude tomuto stáří odpovídat.

U použitých věcí navíc platí, a to bez ohledu na to, zda je prodávajícím podnikatel či nikoliv, že je možné při koupi použité věci zkrátit dobu pro vytknutí vady na jeden rok.

Podvodné praktiky

S podvodníky se lze setkat všude, tedy i na bazarech, a to na obou stranách. „Je proto vhodné si druhou stranu prověřit,“ upozorňuje Hekšová. Pokud se jedná o bazar na sociální síti, podívejte se na stáří profilu a na to, zda lze dohledat nějaké (ideálně starší) příspěvky. Pokud ne, nemusí se samozřejmě jednat o podvodníka, avšak je vyšší pravděpodobnost, že profil není reálné osoby. Stejně tak lze ověřit profilovou fotografii – pokud na ní jde vidět obličej osoby, můžete jej vložit do vyhledávače obrázků a zjistit, zda se nejedná o fotku z fotobanky. V takovém případě je podvod ještě pravděpodobnější. V případě, že jsou dostupné recenze této osoby, zaměřte se i na ně.

Podvodníci často útočí často dvěma způsoby. Prvním z nich je jednodušší, tj. neodeslání zboží a ukončení komunikace ve chvíli, kdy mu zašlete peníze. Druhý, podstatně záludnější, je odkaz ve zprávě. Ten se často dle podvodníka týká zajištění dopravy či bezpečnější platby. Tento odkaz však zpravidla směřuje na falešné stránky dopravce (případně banky či platební brány) a poté, co oběť vyplní citlivé údaje (např. číslo karty), jsou tyto údaje zneužity a oběti začnou mizet peníze z účtu. „Pokud je vám tedy zaslaný odkaz, ideálně jej vůbec neotvírejte,“ radí Eduarda Hekšová.

Co s podvodníkem?

Jestliže jste narazili na podvodníka, neváhejte jej nahlásit. „Pomůžete tak dalším potenciálním obětem, které mohou přijít o své peníze,“ radí Hekšová z dTestu. V případě, že jste vyplnili své platební údaje (např. číslo karty), kontaktujte rovněž neprodleně svou banku. Ta vám kartu zablokuje a poradí s dalším postupem. Pokud došlo i k vyplnění jiných údajů, například čísla občanského průkazu, případně mají spotřebitelé podezření na spáchání trestného činu, je možné se obrátit s trestním oznámením na orgány činné v trestním řízení, např. na Policii ČR.

Kontakt pro média:

Lucie Korbeliusová

[email protected], tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

http://www.dtest.cz/clanek-11497/dtest-jak-na-nakup-pouziteho-zbozi-na-bazaru