Restaurátorské pracoviště v Armádním muzeu Žižkov poskytuje studentům profesionální podmínky studia technologií konzervace a restaurování sbírkových předmětů. Velkou výhodou je, že studenti mohou srovnávat s velkým počtem chladných a palných zbraní ve sbírkách VHÚ Praha.
Při praxi v prvním roce se studenti seznamují s tím, jak se o exponáty pečuje a jak se ukládají do sbírkových fondů. Student si také vybírá zbraň pro následné zpracování. To vše samozřejmě pod dohledem a ve spolupráci z restaurátory Vojenského historického ústavu Praha. „Další rok připravují termínovanou dokumentaci, restaurování zbraně, případně vyrábí kazetu na zbraň, v níž ji budou prezentovat maturitní komisi," říká doyen restaurátorských dílen VHÚ Praha Petr Moudrý s tím, že pak studenty už čeká "jen" maturita a obhajoba jejich práce. „Před maturitní komisi předstoupí také náš restaurátor, několika větami zhodnotí provedenou práci, přístup studenta k praxi a navrhne známku z praktické části maturity," dodává Petr Moudrý.
„Teď pracuji na restaurování šavle, museli jsme ji rozebrat. Má mosazné a dřevěné části. Tu dřevěnou jsme museli rozebrat a pak slepit dohromady, protože tam byly praskliny. Mosazné části jsem měl přes noc v lázni, pak je budu natírat pastou a pak leštit. Odrezil jsem zkorodovanou čepel a ještě ji budeme leštit. Dřevěnou část natírám šelakem (přírodní pryskyřice). Loni jsem restauroval pandurskou dýku a pak jsme pracovali na kočárku z 2. světové války. Tehdy jsme jen odstranili korozi a udělat nové madlo. Zbytek bude čekat na následující čtvrťáky," říká jeden ze studentů Maxmilián Jaroš.
Jeho spolužák Benjamín Konrád oceňuje to, že může vidět i sbírkové předměty, které na restaurátorský zásah čekají.„Je zajímavé vidět věci v původním stavu a pak porovnat s tím, jak je vidí veřejnost při výstavě," dodává student, kterého velice baví zbraně. „Když byla možnost jít do dílen Vojenského historického ústavu a vyzkoušet si jiné materiály, tak jsem neváhal. Teď pracuju na šavli pro rotmistry, což je více řemeslné, než jemná práce s papírem. Prostě chlapská práce, která mi více vyhovuje," dodává Benjamín Konrád s tím, že může sledovat co předchází samotnému restaurování.
„I přesto, že se ve škole zaměřují na jiné materiály, zvládají velice dobře i restaurování militarií. Většina z nich se ráda učí pro ně novým věcem a technologiím a postupem času vidíme, jak se v práci zlepšují a získávají potřebný cit," dodává Petr Moudrý, který má radost, že studenti, kteří byli na praxi v dílně VHÚ Praha vždy dostali velice dobré známky.