22.1.2025 13:33

Nico Carpentier: Demokracii často považujeme za něco, co nám vždy zůstane. Poslední roky ale ukázaly opak

Czech Republic Fakulta sociálních věd UK Kristýna Pružinová

Co ho vždy přitahovalo na studiu diskurzu? Proč propojuje vědu s uměním? A co podle něj v současnosti ohrožuje demokracii?

Do další epizody podcastu De Facto dorazil Nico Carpentier z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, který je mimořádným profesorem na Univerzitě Karlově a hostujícím profesorem na několika dalších univerzitách. Ve svém výzkumu se zaměřuje na teorii diskurzu. V současné době působí mimo jiné jako vedoucí fakultního výzkumného týmu v rámci projektu MeDeMAP, který je součástí grantového programu Evropské unie Horizont Evropa.

„Myslím, že největším rizikem je nyní posun k autoritativnějším režimům a hnutí, což funguje na úrovni státu, kde vidíme spíše autoritativní vedení, ale i na úrovni politických hnutí, kde vidíme radikální pravici, která si nárokuje velmi silnou pozici. A to odbourává jeden ze základních principů demokracie, kterým je myšlenka, že mezi politickým zastoupením a participací občanů existuje rovnováha. A ta participační složka teď slábne a zmenšuje se. A to je důvod k obavám,“ uvádí v podcastu, který je tentokrát pouze v anglickém jazyce.

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.

http://fsv.cuni.cz/aktuality/nico-carpentier-demokracii-casto-povazujeme-za-neco-co-nam-vzdy-zustane-posledni-roky-ale