Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima.
Jak tyto ryby v hlubině vidí? A dovedou něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? Ve čtvrtek 10. října o tom bude v ústeckém muzeu přednášet zooložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Má vůbec smysl adaptovat svůj zrak v zóně, kde panuje takřka neproniknutelná tma? „Smysl to rozhodně má – a hlubokomořské ryby toho umí opravdu hodně,“ říká Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, která se věnuje výzkumu evoluce ryb, zejména pak molekulárním adaptacím zraku u ryb z různých prostředí, včetně hlubokých moří. Na svůj výzkum získala dokonce evropský ERC Consolidator grant a vede výzkumnou skupinu doktorských studentů a postdoktorských výzkumníků.
Na přednášce budete mít možnost seznámit se s všemožnými evolučními novinkami a adaptacemi ryb na extrémně nehostinné prostředí hlubokého moře – od morfologie přes anatomii až na molekulární úroveň. „Zuzana Musilová patří k předním odborníkům na tuto problematiku, o které navíc dovede i poutavým způsobem hovořit,“ zve na přednášku koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17:00 h. Doporučujeme, abyste si předem rezervovali místo na adrese:
Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.
Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210, který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.
http://www.ujep.cz/cs/50467/cafe-nobel-hlubokomorske-ryby-aneb-na-videnou-v-temnote