Přední odborníci z firem a ČVUT z oblasti kybernetické bezpečnosti se setkali 26. září 2024 na konferenci Cybersecurity Horizons. Hlavním cílem konference bylo představit aktuální výsledky výzkumné činnosti týmů na ČVUT a špičkových odborníků z této oblasti a vzájemně je propojit, vyměnit si zkušenosti, nápady a navázat spolupráci pro posílení bezpečnostního průmyslu.
Akci, která je v tomto roce inovativní novinkou, pořádala Studentská sekce IEEE při ČVUT ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze (FEL ČVUT) za podpory rektorátu ČVUT.
Kromě důležitého networkingu nabídla akce také pohled do budoucnosti. Svoje aktuální výzkumné projekty a vize představili doktorandi a vědečtí pracovníci z FIT a FEL ČVUT a vysvětlili, jak jejich práce přispívá k rozvoji kybernetické bezpečnosti.
Jedním z prezentujících byl i Ing. Tomáš Přeučil, doktorand Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT, který se věnuje bezpečnosti všudypřítomných zařízení se specializací na bezpečnost a útoky na bezdrátové sítě založené na protokolu IP. Vyzdvihnul potřebu návrhu protiopatření vůči novým útokům a tím i vypracování částečné metodiky pro návrh bezpečnostních systémů.
Dalším prezentujícím byl například Ing. Jiří Weiss, doktorand Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, který se věnuje případovým studiím sítí s kvantovým přenosem sítě. Zdůraznil především důležitost zabezpečení kritické infrastruktury tak, aby byla odolná v postkvantové éře.
Akce proběhla za podpory několika firem. Hlavním partnerem byly ČD – Telematika a.s., partnery akce Czech Server a Digiteq Automotive s.r.o. a sponzory akce Škoda Auto a.s., Metio Software s.r.o. a Tropic Square s.r.o.