2.10.2024 22:06

Test bisfenolů ve spodním prádle 2024

Czech Republic DTest

ToxFree Life – Život bez chemie pro všechny

Mezinárodní projekt Život bez chemie pro všechny (ToxFree Life for All) se soustředí na škodlivé a problematické chemikálie, se kterými se běžní lidé setkávají každý den. Jeho hlavním cílem je informovat veřejnost o vlivu nežádoucích chemikálií na zdraví a životní prostředí. Spolu s dTestem jsou součástí projektu i spotřebitelské organizace z Maďarska (TVE), Rakouska (VKI) a Slovinska (ZPS). Českou republiku a Slovensko zastupuje společně s dTestem také ekologická organizace Arnika.

Hlavní aktivitou projektu je testování přítomnosti problematických chemických látek ve výrobcích běžné spotřeby. Analýza bisfenolů ve spodním prádle je první ze série chystaných testů. Na základě výsledků testů pak můžeme pomáhat spotřebitelům činit rozhodnutí v zájmu jejich zdraví a vybírat bezpečnější produkty. Naší snahou je také podpořit veřejnost v tlaku na účinnější regulaci, která by vedla ke snížení přítomnosti nežádoucích toxických látek v každodenním životě.

Stop bisfenolům

Podpořte naši kampaň a pomozte nám se zákazem rizikových bisfenolů a další problematické chemie. Svůj podpis můžete přidat na www.dtest.cz/bez-jedu.

O bisfenolech jste již mnozí možná slyšeli nebo si vybavujete informace z našeho časopisu. Jedná se o skupinu chemických sloučenin primárně využívaných při výrobě plastů (konkrétně polykarbonátu) a epoxidových pryskyřic. Bisfenoly figurují v široké škále běžného spotřebního zboží. Najdeme je například v plastovém nádobí, nápojových lahvích nebo sportovních potřebách, dále ve vnitřních potazích plechovek či konzerv s potravinami nebo vodovodních trubek. Bisfenoly nacházejí uplatnění i v řadě dalších produktů včetně oblečení. V textilním průmyslu slouží k fixaci a dlouhé životnosti barev.

Proč bisfenoly vzbuzují obavy?

Některé bisfenoly jsou relativně neškodné, ale jiné představují potenciální riziko pro člověka i životní prostředí. Vzhledem k jejich hojnému průmyslovému využití dnes najdeme stopy bisfenolů ve vodě, živočiších i lidském organismu napříč všemi věkovými skupinami.

Některé problematické bisfenoly jsou řazeny mezi endokrinní disruptory neboli hormonálně aktivní látky. To znamená, že mají negativní vliv na hormonální systém člověka a vývoj organismu. Umějí narušit i reprodukční schopnosti. Nejznámějším a nejběžnějším zástupcem celé skupiny je bisfenol A (BPA), u nějž výzkumy prokázaly řadu negativních důsledků. Zmiňme například zvýšené riziko potratu, vzniku rakoviny prsu a prostaty, obezity, metabolických poruch, cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění. Neblaze působí také na imunitní systém či vývoj malých dětí.

Úřady jsou si rizik spojených s bisfenoly vědomy a postupně je regulují. K plošné a účinné regulaci však povede ještě dlouhá cesta. Ačkoliv návrh na jejich celkový zákaz již evropské a národní vlády zvažují.

Zaměřili jsme se na spodní prádlo

Již od svých počátků se dTest snaží přimět výrobce k produkci kvalitního a bezpečného zboží. Mnohdy v našich testech jdeme nad rámec platných zákonných požadavků a limitů. Se stejnou logikou jsme přistoupili i k tomuto testu, v němž jsme se zaměřili na obsah bisfenolů ve spodním prádle pro děti i dospělé. Test vznikl v mezinárodní spolupráci s partnery z Rakouska, Maďarska a Slovinska a také s ekologickou organizací Arnika. Nabízí tedy vhled nejen na český trh, ale i do okolních zemí.

Bisfenoly ve výrobcích pro děti

Loni (dTest 5/2023) jsme pátrali po bisfenolech v produktech pro děti. Rozborům jsme podrobili punčocháče, bryndáky a další textil, sluneční brýle, kousátka, kojenecké láhve a savičky či plechovky a konzervy. Výsledky nás příliš nepotěšily. Vysoký obsah bisfenolů měly např. vnitřní ochranné nátěry plechovek či výrobky z umělých hmot včetně kousátek nebo saviček. Kompletní výsledky testu najdete na www.dtest.cz/bisfenoly2023.

Nakupovalo se v řetězcích, značkových prodejnách, na internetu, u malých prodejců i v tržnicích. Celkem prošlo laboratoří 166 produktů, z toho bylo 79 k mání v Česku a na Slovensku. V prádle jsme hledali celkem 19 druhů bisfenolů.

Výsledky nás moc nepotěšily. Test ukázal, že spodní prádlo může být kontaminováno rizikovými bisfenoly. Nejčastěji jsme je detekovali v syntetických materiálech, přičemž nejvíc zasaženou kategorií bylo dámské spodní prádlo. Více informací se dozvíte v článku.

Zdarma: Test bisfenolů ve spodním prádle 2024

Pokud máte zájem o zasláni tohoto testu zdarma, zanechte nám zde svůj e-mail. Pro podmínky služby klikněte zde.