26.9.2024 09:17

Jak nenaletět dodavatelům energií při skončení nájmu nebo prodeji nemovitosti

Czech Republic DTest Lucie Korbeliusová

Předčasné ukončení smlouvy při ztrátě vlastnického nebo užívacího práva

Má-li odběratel uzavřenou smlouvu s dodavatelem energií a potřebuje ji předčasně ukončit, existují zákonné důvody, kdy tak může učinit bez sankce. Mezi tyto důvody patří i ztráta vlastnického práva (například při prodeji nemovitosti) nebo užívacího práva (např. při ukončení nájmu nemovitosti) k odběrnému místu. V těchto případech může spotřebitel uzavřenou smlouvu jednoduše vypovědět. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení oznámení výpovědi držiteli licence – dodavateli.

„Ne vždy však dodavatele energií hrají ‚fair play‘, když se pokouší o co možná nejdelší zachování smluvního vztahu,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Někteří dodavatelé energií zkouší na odběratele fintu, že zákazníky neupozorní na možnost podání výpovědi ze zákonných důvodů, ale odkazují na jakousi žádost o ukončení smlouvy u odběrného místa. Háček je v tom, že okamžik zániku smlouvy se v těchto případech výrazně liší.“

V případě, kdy odběratel z důvodu dle § 11e energetického zákona doručí dodavateli energií výpověď, pak smlouva vztahující se k odběrnému místo skončí 15. den měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud tedy odběratel doručí výpověď z tohoto důvodu do konce měsíce září, smlouva by zanikla 15. října 2024.
Využije-li odběratel podsunutou „žádost“ o ukončení, kterou dodavateli doručí do konce měsíce, tak si dodavatel vyhrazuje čas nejprve na posouzení žádosti a následně také na přípravu vyjádření. Až poté začne běžet výpovědní lhůta.

Příklad:

  • Odběratel zašle žádost o ukončení do 30. září 2024.
  • Dodavatel si vyhradí zpravidla 30 dnů na vyjádření se k žádosti.
  • Výpovědní doba začne běžet až po uplynutí lhůty na vyjádření se k žádosti, tedy prvním dnem měsíce následujícího po akceptaci – vyhovění žádosti.
  • Smlouva skončí až 15. listopadu 2024.

„Výše uvedené jednání považujeme za nekalou praktiku poškozující spotřebitele, kteří jsou odběrateli energií a potřebuji často pružně reagovat na nastalé životní situace,“ vysvětluje Eduarda Hekšová a pokračuje: „Energetický regulační úřad má na svých stránkách vzory výpovědí pro všechny situace, kdy lze smlouvy o odběru energií vypovědět předčasně a bez jakékoliv sankce.“

Výpověď je potřeba doručit dodavateli energií. Rovněž lze doporučit podívat se vždy u daného dodavatele energií do smlouvy či obchodních podmínek, zda je uveden způsob pro zaslání výpovědi.

Také je potřeba nezapomenout doložit i doklad prokazující ztrátu vlastnického nebo užívacího práva k odběrnému místu, může se jednat o ukončení nájemní smlouvy či smlouvu prokazující prodej nemovitosti. „Dokladem prokazujícím zánik vlastnického/užívacího práva k odběrnému místu je např. výpis z katastru nemovitostí, kupní smlouva, darovací smlouva nebo nájemní smlouva,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Pokud mají spotřebitelé otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

http://www.dtest.cz/clanek-11155/dtest-jak-nenaletet-dodavatelum-energii-pri-skonceni-najmu-nebo-prodeji-nemovitosti