Jedním z analytických nástrojů, které pomáhají politikům a tvůrcům politik přijímat lepší rozhodnutí, je panevropský model EUROMOD. Jde o model dávkových a daňových systémů všech zemí EU. Umožňuje analyzovat jednotlivé systémy, sledovat jejich vývoj v čase a reálné i hypotetické dopady změn daní a dávek.
„V každé členské zemi EU působí národní tým, který model dané země průběžně aktualizuje. Vše koordinuje Evropská komise a její Joint Research Centre v Seville v úzké spolupráci s Eurostatem,“ přibližuje Klára Kalíšková z IDEA při CERGE-EI, která je členkou českého týmu EUROMOD. Model využívají zatím především výzkumníci, snahou je ho více rozšířit i mezi tvůrce politik a úředníky na českých ministerstvech.
Konferenci moderovala Klára Kalíšková z IDEA při CERGE-EI, která je členkou českého týmu EUROMOD.
Téma evidencí podpořené regulace a politického rozhodování rezonuje nejen v České republice, ale i v jiných zemích EU. Není proto náhodou, že se konference konala pod záštitou probíhajícího předsednictví České republiky Radě Evropské unie a mezi hosty byli nejen zástupci českých ministerstev, ale i zástupci Evropské komise, Eurostatu.
Expertiza Evropské komise
Jedním z cílů panelové diskuze bylo dostat EUROMOD do většího povědomí českých úředníků a tvůrců politik. „V českém kontextu se zdůrazňuje potřeba zvýšit efektivitu státu. Přitom ale podceňujeme, co všechno nám může Evropská unie v tomto ohledu nabídnout. Například školení zaměstnanců ministerstev, aby byli schopni pracovat s takovými modely, jako je EUROMOD nebo obecně s analýzou dat,“ dodává Klára Kalíšková, která panelovou diskuzi moderovala.
O konkrétních projektech na zvyšování kapacit (nejen) českých úředníků se v diskuzi zmiňoval zejména Christoph Schwierz z Generálního ředitelství Evropské komise pro podporu strukturálních reforem (DG REFORM). O údržbě a rozvoji modelu EUROMOD pak hovořil Salvador Barrios, vedoucí analytického oddělení fiskální politiky Společného výzkumného střediska při Evropské komisi (Joint Research Centre).
Český kontext
Z českých řečníků vystoupil Štěpán Jurajda, bývalý ředitel CERGE-EI, dlouhodobý vedoucí vědecký pracovník a nyní náměstek ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. Jeho výhodou je znalost tří světů – svět vědy a výzkumu, svět datové základny a svět decizní sféry. Štěpán Jurajda řekl, že současná vláda pracuje na systému výrazně usnadňujícím přístup k administrativním datům a jejich propojování po vzoru vyspělejších zemí EU.
Další reformní plány kabinetu účastníkům představil i Šimon Vydra, vedoucí oddělení legislativních analýz odboru legislativních analýz ministra pro legislativu.
Na konferenci hovořil Štěpán Jurajda, náměstek ministryně pro výzkum, vývoj a inovace Heleny Langšádlové (před ním Anne Clémenceau z Eurostatu a za ním Šimon Vydra z oddělení legislativních analýz ministra pro legislativu).
Konference se konala v angličtině pod názvem For even better public administration: EUROMOD promoting evidence-based policy making in the EU. Seznam řečníků včetně jejich životopisu naleznete zde. Video záznam z akce bude po zpracování k dispozici na webu IDEA při CERGE-EI. Akce se konala v rámci Strategie AV21, programu Společnost v pohybu a veřejné politiky.