Výzkumný program je rozdělen do dvou etap. První hlavní etapa probíhá během letních měsíců a jejím výstupem je krátká zpráva o výzkumu. Druhá etapa se odehrává v průběhu zimního semestru a výstupem je připravená publikace populárně-naučného článku nebo konferenčního příspěvku.
V rámci VýLeTu 2023 bylo úspěšně odevzdáno 32 výstupů, což je velký nárůst oproti předchozím ročníkům. Téměř všechny tyto výstupy mají ambici ucházet se o představení na mezinárodní konferenci nebo publikování ve vědeckém časopise, například Computational and Structural Biotechnology Journal nebo Simulation Modelling Practice and Theory, a čekají na posouzení. 23 z těchto výstupů čeká na přijetí a možnost prezentace na vědecké konferenci včetně těch s hodnocením Core A* (International Joint Conference on Artificial Intelligence), či konference s hodnocením A (European Conference on Artificial Intelligence a Eurosys Conference).
Studenti ve spolupráci s mentory FIT ČVUT se snaží ve svých výzkumných projektech zabývají problémy, jejichž řešení mohou být aplikovatelné v běžném životě nebo i ve vědecké sféře. Mezi úspěšné absolventy patří, pod vedením mentora Ing. Šimona Schierreicha, také Bc. José Gaspar Smutný, který v roce 2023 absolvoval bakalářské studium specializace Teoretická matematika. V rámci VýLeTu 2023 publikoval článek „The Parameterized Complexity of Maximum Betweenness Centrality“ vycházející z jeho bakalářské práce.
Do programu VýLeT se může přihlásit každý student bakalářského nebo navazujícího magisterského programu na FIT ČVUT. Aktuálně je možné se hlásit do ročníku VýLeT 2024.