14.2.2024 11:23

Významný milník na obzoru: První volby vedoucích pracovních skupin iniciativy EOSC v České republice

Czech Republic Masarykova univerzita

Pracovní skupiny iniciativy EOSC CZ, která usiluje o vytvoření efektivního systému pro ukládání a sdílení vědeckých dat, propojují českou vědeckou komunitu napříč vědeckými obory.

Pro vědce, odborníky a akademiky znamenají nadcházející volby výjimečnou příležitost aktivně ovlivnit směřování vědy a výzkumu v České republice v oblasti správy výzkumných dat. Zvolení lídři dvanácti pracovních skupin budou hrát klíčovou roli při definování strategie iniciativy a řešení konkrétních problémů spojených s Národní datovou infrastrukturou, která má za cíl vytvořit platformu, kam budou moci čeští vědci ukládat svá data.

Podle vrchní ředitelky sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radky Wildové z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky jsou volby vedoucích pracovních skupin iniciativy EOSC CZ mimořádnou příležitostí: „Míra snahy o konsenzus napříč vědeckou komunitou je v rámci iniciativy EOSC CZ ojedinělá a podtrhuje celonárodní charakter výzev, které před námi v oblasti digitalizace vědeckých procesů, a zejména správy výzkumných dat jako důležitého výstupu vědy u nás, stojí. Ráda bych tedy vyzvala celou vědeckou obec v ČR, aby věnovala této unikátní iniciativě pozornost a aktivně se zapojila jak do činnosti pracovních skupin EOSC CZ, tak i do procesu volby jejich nových vedoucích.“

Volby vedoucích pracovních skupin iniciativy EOSC v České republice budou probíhat v souladu s demokratickými principy a transparentními postupy. Jak zdůrazňuje Matej Antol, hlavní manažer projektu IPs EOSC-CZ: „Iniciativa EOSC CZ představuje jedinečnou příležitost pro posun české vědy. Jsem naprosto přesvědčen, že je naplnění jejího potenciálu striktně podmíněno schopností vystavit její plány a činnosti odbornému posouzení výzkumníky a dalšími profesionály z oblasti správy výzkumných dat. Volby vedoucích pracovních skupin jsou tak zároveň volbami o koordinaci hledání odborného konsenzu u výzkumné komunity.”

Významnými aktéry každého volebního procesu jsou samotní kandidáti na vedoucí pozice. Kandidáti na vedoucí pracovních skupin musí být aktivními členy dané pracovní skupiny a současně nesmí zasedat ve volební komisi. Před samotným hlasováním mají možnost prezentovat své vize a plány, takže mohou ostatním členům přiblížit, jakým způsobem plánují přispět k dosažení cílů EOSC CZ. Členové pracovních skupin budou moci vybrat svého vedoucího v průběhu třídenního období od 18. do 21. 3. 2024. Volební komise pracovních skupin, složená ze dvou členů dané pracovní skupiny a tajemníka, bude pečlivě monitorovat průběh hlasování, aby bylo zajištěno jeho řádné provedení v souladu se Statutem a Jednacím řádem pracovních skupin iniciativy EOSC v České republice.

Šárka Pospíšilová, prorektorka MU pro výzkum a doktorské studium, k tomuto tématu uvádí: „Jsme velmi rádi, že Masarykova univerzita koordinuje projekt IPs EOSC-CZ, který má klíčovou roli v implementaci principů otevřené vědy a zároveň má strategický význam pro celý Operační program Jana Ámose Komenského (OP JAK). Členové pracovních skupin a zejména jejich nově volení vedoucí se stanou aktivními hybateli iniciativy EOSC v České republice a budou mít možnost přispívat k posunu celé české vědecké komunity v oblasti správy výzkumných dat. Proto je velmi důležité, aby jednotliví vědci zvážili aktivní zapojení do pracovních skupin EOSC CZ.“

Výběr vedoucích pracovních skupin nese zásadní význam pro celou vědeckou komunitu v oblasti správy výzkumných dat. Demokratický volební proces zabezpečuje, že pracovní skupiny iniciativy EOSC v České republice budou i nadále řízeny kvalifikovanými odborníky, kteří disponují potřebnou kompetencí, podporou komunity a motivací k dosažení stanovených cílů. Vedoucí pracovních skupin budou představovat klíčové postavy nejen na národní úrovni, ale také v mezinárodním kontextu, kde budou jako zástupci české vědecké komunity aktivně přispívat k formování evropských standardů a postupů v oblasti správy výzkumných dat.

Aktuální a podrobné informace o volbách, výsledcích a postupu jednotlivých pracovních skupin naleznete na oficiálních stránkách iniciativy EOSC CZ: https://www.eosc.cz/pracovni-skupiny/volby-2024.

O EOSC CZ:

European Open Science Cloud (EOSC) je evropská iniciativa, která se zaměřuje na rozvoj infrastruktury podporující otevřenou vědu v oblasti správy výzkumných dat. V rámci této širší evropské snahy vznikl na národní úrovni projekt IPs EOSC-CZ. Ten zodpovídá za implementaci této iniciativy v České republice. Hlavním cílem iniciativy EOSC CZ je vytvořit národní verzi této evropské iniciativy a podporovat osvědčené postupy ve správě výzkumných dat napříč různými vědeckými komunitami. Hlavním záměrem iniciativy EOSC CZ je vytvoření Národní datové infrastruktury (NDI), což je budoucí platforma pro sdílení, správu a přístup k datům pro výzkumné účely. NDI má podporovat nejen vědecké aktivity, ale i multidisciplinární výzkum, zahrnující širokou škálu vědních oborů a disciplín. Zapojení do podpory iniciativy EOSC v České republice je otevřené každému prostřednictvím dvanácti pracovních skupin EOSC CZ.

http://www.muni.cz/pro-media/tiskove-zpravy/vyznamny-milnik-na-obzoru-prvni-volby-vedoucich-pracovnich-skupin-iniciativy-eosc-v-ceske-republice