Umělá inteligence, syntetická média, počítačová lingvistika, umění, design, etika, ekonomie či sociologie jsou jen omezeným výčtem oblastí, které bude propojovat nově vznikající Centrum TAH. Jeho podstatou je přinášet znalosti a inovace, které by byly mimo dosah jakékoli jednotlivé disciplíny. říká prorektor Univerzity Karlovy Martin Vlach.
Manifest s dosud 29 signatáři z řad předních českých vysokých škol, výzkumných organizací a dalších institucí – včetně MFF UK – byl představen 14. prosince na půdě UMPRUM za účasti zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, kultury a školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho podstatným bodem je budování silných vztahů mezi akademickým sektorem, praxí, státní správou, samosprávou a veřejností. Přístup k současným výzvám z různých perspektiv může podle zapojených organizací odkrýt nové, ekonomicky i společensky prospěšné možnosti, zdroje a inovativní řešení, a to i mimo kulturní a kreativní odvětví.
Mgr. Jan Hajič, Ph.D., představil Centrum TAH ve vysílání České televize
Centrum chce být významným hráčem při formování tuzemských i evropských politik, ale také vytvářet společné vzdělávací programy, sdílet zkušenosti či rozvíjet nová výzkumná témata. V současné době volné sdružení participujících organizací se v budoucnu zaměří na založení právnické osoby se sítí regionálních kontaktních míst.