Akademie věd ČR ocenila francouzského experta na středověkou filozofii
Alain de Libera, emeritní profesor Collège de France, se zabývá především recepcí antické a arabské filozofie v latinském středověku a fenomény přenosu filozofického poznání a vědění.
V poslední době propojuje historicko-filozofické bádání s aktuálními a pokouší se odhalovat kořeny konceptů a problémů současného filozofického myšlení. Svůj přístup označuje za filozofickou archeologii.
Laureát dlouhodobě působil například na Ženevské univerzitě, přednášel i v dalších zemích. Napsal více než 20 knih, téměř 200 článků a je autorem mnoha kritických edic a komentovaných překladů středověkých filozofických a teologických textů.
Ocenění Alain de Libera převzal od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a místopředsedy Ondřeje Beránka.
Filozof i historik
„Přínos Alaina de Libery pro poznávání i pochopení středověké filozofie oceňují ve Francii i mimo ni. Jeho vědeckou práci dobře zná i česká odborná veřejnost. Například jeho monografie Filosofie v období středověku: Byzanc, země islámu, židovské obce a latinský Západ, ve které autor přichází s alternativní koncepcí dějin středověké filozofie, se v Česku dočkala dvou vydání,“ připomněla úspěchy vědce předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Pavel Blažek z Filosofického ústavu AV ČR, jehož pracoviště francouzského vědce na medaili navrhlo, v laudatiu vyzdvihl, že Alain de Libera je jedním z nejvýznamnějších současných historiků středověké filozofie a jako málokdo jiný přispěl k rozvoji této oblasti. Zdůraznil také filozofův originální přístup: „Vždy dokázal spojit čistě filozofický zájem s hlubokou pozorností a citlivostí k historickým kořenům. Právě díky této kombinaci je jeho dílo podnětné pro medievisty i moderní filozofy.“ Práce Alaina de Libery se podle něj vyznačuje hlubokým historiografickým povědomím, snahou o metodologickou inovaci a schopnost poutavě předat znalosti čtenáři.
Do Prahy za prací
České stopy Alaina de Libery vedou k CEFRES, Francouzskému ústavu pro výzkum ve společenských vědách, který sídlí v Praze a spolupracuje i s Akademií věd ČR. „Filozofie mě do Prahy dovedla poprvé v roce 2015, kdy jsem v CEFRES vystoupil s přednáškou. Přivádí mě i tentokrát, abych převzal dnešní ocenění. Nejsem zde tedy kvůli turistice, ale mé práci a jejím výsledkům,“ zmínil laureát důvody svých návštěv v Česku. Ocenil také úzkou spolupráci filozofů a historiků v Akademii věd ČR.
S prací spojil i nynější příjezd a přednesl dvě přednášky: 18. dubna 2023 v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na téma Archeologie pojmu „Ne!“: nihilismus, neminismus a anarchismus od středověku po modernu. Po ceremoniálu udělení medaile Josefa Dobrovského 19. dubna 2023 pak následovala přednáška Po modernistech (Heidegger, Foucault): přepisování dějin středověké filozofie.
Součástí ceremoniálu byla laureátova přednáška.
Čestné oborové medaile uděluje Akademie věd ČR českým vědkyním a vědcům, kteří se podíleli na formování svých oborů v Česku, i zahraničním kolegům a kolegyním za přínos světové vědě. Přehled laureátů medaile Josefa Dobrovského najdete zde.