TUL na EXPO zaujala výzkumem nanomateriálů pro medicínu
Vědci z Technické univerzity v Liberci (TUL) na konferenci o nanovláknových materiálech během EXPO 2025 v Ósace představili svůj výzkum a aplikace nanomateriálů v medicíně, například pro krytí ran, tkáňové inženýrství a cílené dodávání léčiv. Workshop vedený TUL zaznamenal mimořádný zájem, jehož kapacitu bylo třeba navýšit, přičemž účastníci ocenili praktické ukázky technologií a intenzivní odbornou diskusi, což potvrdilo významnou roli TUL v oblasti nanotechnologií a spolupráce s průmyslovými partnery.
Společnost Elmarco hostila v českém národním pavilonu během EXPO 2025 v Ósace konferenci o inovacích v oblasti průmyslových nanovláken. Akce přivítala přes 150 účastníků z celého světa, kteří se sešli na třídenním setkání globálních odborníků z oblasti vědy, průmyslu a vývoje aplikací. Na setkání sdíleli znalosti, navazovali kontakty nebo se účastnili workshopů. Vědci z TUL představili aktuální vývoj a aplikace nanomateriálů ve zdravotnictví – například pro krytí ran, tkáňové inženýrství či cílené dodávání léčiv během odborného tříhodinového semináře Nanofibrous Materials for Medical Applications. Akce vyvolala mimořádný zájem: workshop se naplnil jako jeden z prvních a pořadatelé dokonce museli kapacitu navýšit.
„Zájem účastníků nás velmi potěšil. Přestože nám kvůli extrémní vlhkosti selhala část techniky, dokázali jsme improvizovat a celý seminář proběhl úspěšně. Zpětná vazba byla velmi pozitivní. Zájem o budoucí spolupráci projevili mimo jiné zástupci japonských a portugalských univerzit, ale také odborníci z firem,“ uvedl David Lukáš.
V úvodní části se workshop věnoval technologiím výroby nanovláken a jejich vlastnostem s akcentem na medicínské aplikace. Vědci během této části posluchače seznámili s výhodami DC elektrického zvlákňování zejména pro tvorbu krytů ran přímo u zvlákňujícího stroje NanospiderTM.
Ve druhé části workshopu naši vědci představili technologie vyvinuté na TUL. Součástí byl živý vstup z univerzitní laboratoře AC elektrického zvlákňování – na této prezentaci se podílel tým Jana Valtery z Fakulty strojní TUL.
Třetí část se zaměřila na konkrétní aplikace pro tkáňové inženýrství, na jejichž vývoji se podílí Technická univerzita v Liberci. Jedná se například o kryty ran či materiály pro dodávání léčiv. Účastníci workshopu si mohli podrobně prohlédnout i vzorky nanomateriálů.
Podle slov zástupců firmy Elmarco byl právě tento workshop „bestsellerem“ celé odborné části programu.
Úspěch českého týmu potvrdil silnou pozici TUL v oblasti výzkumu a aplikace nanotechnologií, stejně jako přínos partnerství s průmyslovými firmami.
Adam Pluhař
s přispěním Ondřeje Michala
http://tuni.tul.cz/a/tul-na-expo-zaujala-vyzkumem-nanomaterialu-pro-medicinu-162633.html