Hospodářské výsledky OSA za rok 2024: Obchod s autorskými hudebními právy opět rostl
V roce 2024 dosáhly licenční příjmy OSA za autorská hudební práva 1,58 miliardy Kč, z čehož bylo autorům vyplaceno 1,33 miliardy Kč. Největší podíl na příjmech mělo vysílání a služby přenosu vysílání, zatímco nejdynamičtěji rostly příjmy z digitálních platforem, které dosáhly 236 milionů Kč. Výsledky potvrzují efektivní hospodaření OSA s režijními náklady kolem 12 % a podporu nové hudební tvorby prostřednictvím různých grantů a projektů.
Celkově byl rok 2024 z hlediska licenčních příjmů pro hudební autory a nakladatele úspěšný. Inkaso z prodeje licencí včetně úroků činilo 1,58 miliardy korun. Na autorských honorářích a podporách nové tvorby OSA vyplatil 1,33 miliardy korun. Autorské honoráře od OSA obdrželo 212 tisíc skladatelů, textařů a hudebních nakladatelů z celého světa.
Hlavním zdrojem příjmů autorů hudby zůstává vysílání včetně služeb přenosu vysílání, za které OSA inkasoval pro autory a nakladatele 663 milionů Kč. Největší dynamiku růstu mají příjmy za hudbu streamovanou na on-line platformách, které dosáhly 236 milionů Kč. Podobné výše, 211 milionů Kč, dosáhly příjmy z koncertů a z pouštění hudby v restauracích či obchodech.
Z hlediska nákladů se průměrné režijní zatížení (poměr nákladů a celkového inkasa) dostalo na 12 %, což OSA dlouhodobě řadí mezi nejlépe hospodařící autorské hudební organizace ve světě.
Největším zdrojem příjmů s 663 miliony korun a podílem 42 % na celkovém inkasu byl vloni segment vysílání včetně služeb přenosu vysílání. „Největší růstovou dynamiku v posledních letech mají příjmy z digitálních platforem, které vloni dosáhly 236 milionů Kč. Tento úspěch je dán několika faktory. Předně, OSA je v tuto chvíli jedinou organizací ve střední a východní Evropě, která je technicky schopná nejen licencovat domácí repertoár, ale současně zpracovávat hlášení od všech velkých nadnárodních společností o tom, jaké písničky a kolikrát si přehráli předplatitelé z celé EU, a to vše na měsíční bázi. Na příjmy mělo vliv i zdražení předplatného. V neposlední řadě se pozitivně promítá i naše kontinuální snaha o vylepšení obchodních podmínek pro autory hudby v porovnání s nahrávacími společnostmi,“ dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Příjmy z koncertů pro autory hudby ve výši 211 milionů Kč poprvé překonaly úroveň před pandemií v roce 2019. Pokud jde o export domácí hudby, nejlépe se jí dařilo v Německu, následovaném Slovenskem a Rakouskem. Příjmy za domácí hudbu užitou mimo Českou republiku činily 82 milionů Kč.
Nejúspěšnějšími importéry zahraniční hudby do České republiky byly USA, Velká Británie a Německo.
Díky činnosti agentury OSA, která spravuje práva k hudbě pro reklamy, audiovizuální díla a divadla, vzrostly příjmy autorů o 30 %, přičemž u synchronizačních práv až o 105 %.
Průměrná roční autorská odměna na jednoho autora činila 5 547 Kč, tedy o 1 020 korun více než v roce 2023.
K poslednímu dni roku 2024 OSA smluvně zastupoval celkem 11 977 nositelů práv, z toho 8 791 autorů, 3 012 dědiců a 174 nakladatelů. Do zastupování v průběhu roku nově přijal 596 autorů a 3 nakladatele. V roce 2024 bylo v rámci grantového programu Partnerství OSA podpořeno 438 hudebních projektů. Za zmínku jistě stojí projekt Songwriting Camp CZ powered by OSA, který spojuje producenty, autory a umělce přímo při tvorbě nových písní, Composers Summit přinášející do Prahy přednášky, workshopy a hudební lekce významných hollywoodských skladatelů či Bohemia JazzFest a soutěž o nejlepší jazzovou skladbu mladého autora do 35 let. OSA také stojí za vydáním knižní publikace Tradice v obrazech a podporou stejnojmenného projektu mapujícího kroje, obyčeje
a příběhy spojené s lidovou kulturou. Počet žadatelů z řad autorů i pořadatelů každoročně stoupá a program získává nejen vyšší přízeň, ale stává se jedním z důležitých pilířů financování nové hudební tvorby.
V loňském roce OSA oslavil 105. výročí svého založení a od července 2024 používá zkrácený název OSA, z.s.
Více informací najdete zde.