28.7.2025 10:08

Mezinárodní workshop PESW zaměřený na vestavné systémy proběhl na FIT ČVUT

Czech Republic Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze Viktorie Dittrichová

Letos se workshop zaměřil především na spolehlivé a nízkoenergetické návrhy, vestavnou bezpečnost, síťové monitorování, algoritmy pro detekci anomálií a využití umělé inteligence, strojového učení či neuronových sítí ve vestavných aplikacích.

Odborný program zahrnoval deset studentských příspěvků k ústní prezentaci. Účastníci dorazili z několika institucí včetně Masarykovy univerzity, VUT v Brně, FIT ČVUT, FEL ČVUT a Institutu Jožefa Stefana ve Slovinsku. Kromě studentských prezentací program obohatily i dvě zvané přednášky. První z nich přednesl Marcello Traiola z Inria Rennes University ve Francii na téma adaptivních vestavných systémů a vícekriteriálního návrhu. Druhý přednášející, Poki Chen z National Taiwan University of Science and Technology, se věnoval automatizované optimalizaci návrhu analogových integrovaných obvodů. Zajímavé byly i přednášky průmyslových partnerů, které se týkaly aplikace umělé inteligence v praxi. Petr Štukjunger z ST Microelectronics pohovořil o MEMS senzorech a Pavel Macenauer z NXP Semiconductors o nasazení neuronových sítí v mobilních zařízeních.

Součástí akce byla opět i soutěž závěrečných prací v podobě studentské posterové sekce. Soutěže se zúčastnilo 15 autorů závěrečných prací. Nejlepší postery byly oceněny odbornou porotou a vítězové obdrželi ceny od IEEE a sponzorů. První místo získal Martin Endler s projektem LionKey: An Open-Source FIDO2 USB Security Key. Druhé místo obsadil Ondřej Golasowski s prací RISC-V open-source microarchitecture analysis and optimization a třetí skončil Jan Medek s tématem Implementation of RISC-V soft-core processor on FPGA board with real-time operating system support.

http://fit.cvut.cz/cs/zivot-na-fit/aktualne/zpravy/23230-mezinarodni-workshop-pesw-zamereny-na-vestavne-systemy-probehl-na-fit-cvut