Podpora přeměny uhelných regionů bude klíčová i po roce 2027. K pokračování financování teď vyzývají EU
České uhelné regiony Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, které patří mezi nejrychleji transformující se oblasti EU, vyzývají evropské instituce k pokračování financování z Fondu spravedlivé transformace i po roce 2027. Podpora je podle nich nezbytná pro úspěšný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku a zmírnění ekonomických, sociálních i environmentálních výzev, přičemž dosavadní financování v hodnotě desítek miliard korun pomáhá realizovat klíčové projekty transformace. Evropské instituce žádají o dlouhodobý a stabilní přístup k podpoře uhelných regionů, který bude zahrnovat místní zapojení, rozvoj malých podniků a pomoc zranitelným skupinám.
Česká republika je dlouhodobě v proměně krajů po uhelné těžbě a využívání prostředků z Fondu spravedlivé transformace hodnocena jako jedna z nejrychleji postupujících zemí EU. V transformaci ale bude nutné pokračovat i po konci programového období. Tři české uhelné regiony – Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj – proto v červenci adresovaly společný dopis Evropské komisi, Evropskému parlamentu a Evropskému výboru regionů. Vyzývají je k pokračování finanční podpory z Fondu spravedlivé transformace i po roce 2027.
Doposud bylo z Operačního programu spravedlivé transformace 2021 – 2027 pod Ministerstvem životního prostředí schváleno 21 strategických projektů v hodnotě téměř 18 miliard korun a vyhlášeno bylo více než 50 výzev za téměř 32 miliard korun. Celkem je v programu na přeměnu Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje 41 milionů korun.
Dopis s výzvou k dalšímu financování byl podepsán během jednání Annual Political Dialogue 2025 v Polsku, kde se v červnu konal 6. ročník Politického dialogu k transformaci uhelných regionů. Českou republiku zde reprezentovali ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Ministerstva životního prostředí Radana Leistner Kratochvílová a zástupci českých uhelných regionů.
České regiony ve svém dopise zároveň vyjádřily plnou podporu obdobné iniciativě pěti polských uhelných regionů, které se s podobnou výzvou obrátily na evropské instituce již na jaře letošního roku.
Silnou oporu má výzva i v Pracovní skupině "Future of Just Transition": „Práce této pracovní skupiny potvrdila, že uhelné regiony v celé EU potřebují více než jednorázovou podporu. Je nutné navázat na pozitivní dopady stávajícího fondu a posílit jeho dlouhodobý charakter. Místní zapojení, budování kapacit, podpora malých podniků i zranitelných skupin – to jsou klíčové principy spravedlivé transformace, které musíme zachovat a dál rozvíjet,“ uvedla ředitelka odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku na MŽP Radana Leistner Kratochvílová.
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: [email protected]