Náročný, ale úspěšný. Česká výprava veze z Evropského olympijského festivalu mládeže 14 medailí
Česká výprava na Evropském olympijském festivalu mládeže získala 14 medailí ve šesti sportech, přičemž sportovci dosáhli i několika osobních a národních rekordů. Největšími úspěchy se může pochlubit sprinter Tomáš Horák se třemi medailemi a kajakářka Barbora Ondráčková se zlatem na premiérové soutěži ve vodním slalomu. Přes náročné klimatické podmínky a organizační výzvy si mladí sportovci vedli velmi dobře a získané zkušenosti jim mají pomoci v další sportovní kariéře.
„Výsledky jsou srovnatelné s předchozími festivaly v Bánské Bystrici a Mariboru, kde bylo také hodně úspěchů. Je fajn, že máme medaile v šesti různých sportech a vedle toho hodně umístění těsně pod stupni vítězů. K tomu osobní či národní rekordy. Mladí mají výsledky, což stírá obavy z toho, že nebudeme mít talentované sportovce,“ řekl Martin Doktor, šéf výpravy.
Tři medaile získal sprinter Tomáš Horák – nejprve zlato na individuální čtvrtce, pak stříbro ve smíšené štafetě na 4 x 400 metrů s Annou Cerovskou, Alžbětou Annou Podzimkovou a Jakubem Markem. Podruhé finišoval na prvním místě ve štafetě na 100, 200, 300 a 400 metrů, na jejímž úspěchu se podíleli také Jan Filounek, Štěpán Vardžák, Jakub Marek, Jiří Vacek a Dominik Zajac.
Zlato vybojovala při premiéře vodního slalomu na EYOF kajakářka Barbora Ondráčková, jejíž týmový kolega Matěj Kvapil získal mezi kanoisty bronz. Stříbrné medaile přidali výškař Vojtěch Zajíček a v mixu stolní tenisté Jan Škalda a Hanka Kodet, která v individuálním turnaji byla na třetím místě.
Ze dvou osobních rekordů se může těšit plavec Šimon Studnička, třetí v závodech na 100 a 200 metrů prsa. Bronzové medaili získali také běžkyně Veronika Břízová, koulař Filip Kappel, střelkyně Aneta Marečková a judistka Kristýna Kaszperová.
„Každopádně to byl jeden z nejnáročnějších Evropských olympijských festivalů mládeže, které jsme zažili. Klimatické a organizační podmínky nám úplně nepřály. Bylo tu brutální vedro a bohužel jsme neměli ubytování s klimatizací. Bylo hodně náročné závodit a ani v noci si nešlo moc odpočinout. Ale bylo sympatické, že sportovci si stěžovali minimálně. Srovnali se s tím, celkově předvedli skvělé výsledky. A i v tom horku si chodili navzájem fandit, přátelili se, poznávali různé sporty,“ dodal Martin Doktor. „Jen byla škoda, že jsme nemohli být všichni pohromadě, protože cyklisté soutěžili v Kumanovu a gymnasté dokonce v chorvatském Osijeku.“
Alespoň ve Skopje se tým pravidelně setkával a mladí sportovci si mohli vyslechnout zkušenosti svých předchůdců – olympioniků a medailistů z velkých akcí. Vodní slalomáře totiž doprovázeli Lukáš Rohan a Vít Přindiš, střelce Martin Podhráský, plavce Martina Pechová, judisty Andrea Pokorná a atlety Ladislav Prášil.
„Dbali jsme i na to, aby EYOF byl pro mladé zkušeností, která jim jednou pomůže v jejich kariérách. Bavili jsme se o regeneraci, kombinaci sportu a vzdělávání, antidopingu nebo o tom, jak se srovnat s chybami a neúspěchy. Bylo moc fajn, že jsme tu měli tolik sportovců se zkušenostmi z olympijských her či mistrovství světa,“ přidal Martin Doktor.