Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl: „Především je zapotřebí, abychom zlepšili vedení lidí ke sportu a k pohybu obecně v tom smyslu, že je důležité, aby si každý z nás uvědomil, že pokud se nebudeme hýbat, tak to bude mít negativní vliv i na naše duševní zdraví, i na to, jak se cítíme. Měli bychom začít u každého jednotlivce, že je zejména jeho osobní odpovědností, v jaké fyzické kondici je a jestli se dostatečně hýbe nebo ne. A k tomu by ten stát měl vytvářet podmínky, včetně třeba toho, že podporuje vrcholový sport nebo ten masový sport.“
„Je naší společenskou povinností, aby sport zůstal přístupný všem – bez ohledu na věk, sociální zázemí či místo bydliště. Aby dítě na vesnici mělo stejnou šanci začít se sportem jako dítě ve velkém městě. Aby senior mohl cvičit v tělocvičně s vytápěním. A aby místní klub nemusel ukončit činnost jen proto, že chybí dvě stovky na míče,“ upozornil místopředseda Senátu Ladislav Václavec.
Podle předsedkyně Senátorského klubu ANO 2011 a iniciátorky 29. veřejného slyšení Jany Mračkové Vildumetzové je sport zásadním pilířem pro zdraví společnosti: „Musíme si upřímně přiznat, v jakém stavu se sport u nás aktuálně nachází. Základní čísla jsou alarmující. Za poslední čtyři roky přestalo sportovat 270 tisíc dětí, téměř polovina dětí vůbec nesportuje. Pokud jde o nadváhu, v roce 2016 ji mělo 10,3 % dětí, o pět let později to už bylo téměř 17 %. Obezita vzrostla ze 7,5 % na 9,8 %. To jsou data, která nás musí varovat, že se tu něco zanedbává,” upozornila předsedkyně Mračková Vildumetzová a zároveň dodala: „Každá koruna investovaná do sportu se nám čtyřnásobně vrátí, nejen v ekonomice, ale také v oblasti zdravotní a sociální. O to důležitější je, aby tyto prostředky směřovaly skutečně tam, kde mohou přinést největší efekt.“
„Neřešme sport jako zápas. Sport nemá stát na grantové gymnastice, ale férovém a srozumitelném systému, kterému se nemění hřiště každé čtyři roky. Politikaření sportu nikdy nepomohlo – dejme mu jednoduchá pravidla a dlouhodobou důvěru. Nejde o nic menšího než o to, jaké zázemí zůstane našim dětem. Férová pravidla jsou víc než politické přestřelky,“ doplnil předseda senátního Podvýboru pro sport Tomáš Třetina.
V rámci prvního tematického bloku se řečníci zaměřili na důležitost sportu ve společnosti a jeho současné financování. Místopředseda školského výboru František Jura k tomu řekl: „Český sport potřebuje zásadní změnu. Sport má důležitý vliv na naše zdraví, na sociální vazby i na ekonomiku. V současné době mu schází dostatečné legislativní a exekutivní zakotvení a je velmi podfinancovaný. Sportoviště chátrají a kluby nemají elementární jistotu financování svého provozu. Statisíce stárnoucích nadšenců věnujících se mládeži ve svém volném čase nemá kdo nahradit, protože profesionály není čím zaplatit. Výsledkem je klesající zájem dětí i všech dalších věkových kategorií o sport a z něj vyplývající problémy, které se dotýkají celé společnosti včetně armády a bezpečnostních sborů.“ K tématu dále vystoupili hokejový trenér a sportovní psycholog Marian Jelínek a předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.
Ve druhém diskusním bloku bylo tématem současné postavení sportu a výhled do budoucna. S příspěvkem vystoupili mj. předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a také místopředseda České unie sportu Marek Pakosta. Senátor a předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora řekl: „Sport není jen o výkonech, ale především o zdraví, prevenci a společných hodnotách. Veřejné slyšení je proto důležitým krokem k tomu, abychom slyšeli ty, kterých se to bezprostředně týká. Zdravé a aktivní prostředí totiž nevzniká shora, ale společným úsilím nás všech."
Závěry z veřejného slyšení byly shrnuty na tiskovém briefingu, kde vystoupili místopředseda Senátu Ladislav Václavec, zpravodaj slyšení Tomáš Třetina a senátoři František Jura a Zbyněk Sýkora. Záznam tiskového briefingu naleznete na webu Senátu.
Záznam 29. veřejného slyšení Senátu naleznete na tomto odkaze, použité prezentace pak budou dostupné na tomto odkaze.