Historie bez hranic. Turecký badatel na návštěvě ÚSTR
Ústav pro studium totalitních režimů ve čtvrtek 24. července 2025 navštívil Abdulazim Simçek, odborný asistent v oboru soudobých dějin a historik z Dide University v tureckém İzmiru, a to v rámci programu ERASMUS+. Tato relativně mladá, ale akademicky ambiciózní univerzita, založená v roce 2017, si buduje renomé zejména v oblasti společenských a humanitních věd. Zaměřuje se na výuku a výzkum v oborech moderních dějin, politologie, mezinárodních vztahů, lidských práv a mediálních studií, a je otevřená mezinárodní spolupráci s důrazem na kritickou reflexi autoritářských režimů a dějin 20. století.
Abdulazim Simçek zavítal do Prahy v rámci své pracovní cesty do České republiky. Během návštěvy Ústavu pro studium totalitních režimů se setkal s 1. náměstkem ředitele ÚSTR Kamilem Nedvědickým a dalšími historiky ÚSTR a stejně tak zavítal do Archivu bezpečnostních složek. Společně diskutovali o možnostech spolupráci mezi oběma institucemi, a to jak v oblasti konkrétního akademického výzkumu, tak vzdělávání a popularizace historie. Tématem jednání bylo sdílení přístupů k výuce o totalitních režimech, práce s pamětí a zkušeností 20. století v odlišných kulturních a historických kontextech.
Şimşek se specializuje na problematiku antikomunismu v Turecku a jeho současný výzkum se zaměřuje na srovnávací perspektivy vývoje antikomunistického diskurzu ve střední Evropě a Turecku ve 20. století. „Velmi si vážíme této návštěvy, která potvrzuje, že témata spojená s výzkumem totalitních režimů, pamětí a historickou odpovědností překračují národní hranice a ÚSTR je pro zahraniční badatele prestižní institucí,“ uvedl po setkání Kamil Nedvědický. „S kolegou Simçekem jsme diskutovali především o možnostech sdílení dobré praxe v oblasti výzkumu, ochraně a zpracování archivních materiálů a také o výzvách, které přináší práce s mladou generací v různých kulturních kontextech. Jsme rádi, že Ústav pro studium totalitních režimů může zajišťovat podobnou spolupráci, například formou studentských a odborných stáží, nebo společných workshopů.“
Součástí programu byla také prezentace činnosti Ústavu pro studium totalitních režimů, která zahrnovala představení ediční a výzkumné práce, a ukázky zapojení virtuální reality do výuky. ÚSTR vnímá toto setkání jako počátek spolupráce nejenom s konkrétním výzkumníkem, ale potenciálně i s Dide University v Turecku na tématech, která jsou pro obě strany zajímavá.
AUTOR: PETRA JUNGWIRTHOVÁ
FOTO: ÚSTR Ú JÚLIA HOLAŇOVÁ
http://www.ustrcr.cz/historie-bez-hranic-turecky-badatel-na-navsteve-ustr