FN Ostrava nově využívá k léčbě chronické bolesti i kryoablaci
Fakultní nemocnice Ostrava začala využívat kryoablaci jako novou minimálně invazivní metodu léčby chronické bolesti, která pomocí extrémně nízkých teplot dočasně přerušuje funkci bolest přenášejících nervů. Tento zákrok je bezpečný, dobře snášený a umožňuje regeneraci nervů, přičemž zadní motorické nervy se touto metodou neléčí. Kryoablace je indikována u pacientů s chronickou bolestí kolene, zad, hlavy či neuropatickou a fantomovou bolestí, zejména pokud selhala fyzioterapie nebo medikace, a její účinek trvá přibližně 6 až 9 měsíců.
Lékaři Centra pro léčbu bolesti Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Fakultní nemocnice Ostrava začali používat kryoablaci. Jedná se o intervenční miniinvazivní vysoce účinnou a bezpečnou metodu, která využívá nízké teploty k dočasnému přerušení funkce nervů v oblasti, kde se vyskytuje bolest.
Výkon se provádí ambulantně pomocí nejmodernějšího kryochirurgického přístroje, který je aktuálně na trhu. „Je to minimálně invazivní zákrok, který využívá extrémně nízké teploty k poranění nebo zničení nervových struktur přenášejících bolest. Oproti jiným destruktivním metodám má tato technika nižší riziko komplikací, je dobře snášena a umožňuje regeneraci nervu,“ vysvětluje MUDr. Alena Mátlová, MBA, primářka Centra léčby bolesti KARIM FN Ostrava a dodává, že techniku ale není vhodné využívat u nervů, které zajišťují základní motorické funkce. Mezi prvními podstoupila tuto terapii Růžena Höppová. Trpí bolestmi ruky a dosavadní léčba s aplikací lokálního anestetika k meziobratlovým kloubům v krční oblasti nepomáhala. „Trnula mi ruka. Já jsem si nejdříve myslela, že to jsou karpály, ale ukázalo se, že ne. Tak moc to pálilo, že to nešlo vydržet“.
K chlazení kryosondy přístroj využívá oxid uhličitý (-78 °C) nebo oxid dusný (-89 °C). Je řízen mikroprocesorem a celý průběh výkonu je přehledně zobrazován na LCD obrazovce. „Bylo prokázáno, že kryoneurolýza nabízí oproti jiným neuroablativním technikám mnoho výhod. Vzhledem k tomu, že do těla pacienta není vpravena žádná chemická látka (plyn v sondě je vstřebán přístrojem), neexistuje ani riziko systémové toxicity,“dodává doktorka Mátlová.
Kryoablace je indikována zejména u pacientů, u kterých selhala fyzioterapie nebo léky a trpí například chronickou bolestí kolene, zad či hlavy i neuropatickou nebo fantomovou bolestí. Efekt terapie by měl být šest až devět měsíců.
Odkaz na video:https://youtu.be/MpP0NAq3-GY
http://www.fno.cz/novinky/fn-ostrava-nove-vyuziva-k-lecbe-chronicke-bolesti-i-kryoablaci