Na Vysočině nadále trvá nedostatek srážek
Na Vysočině i po červnu přetrvává nedostatek srážek a hydrologické sucho, přičemž červen byl výrazně nadprůměrný co do teploty, což podporuje vyšší výpary. Přesto zásoby vody ve vodárenských nádržích zůstávají dostatečné a zásobování pitnou vodou není aktuálně ohroženo. Kraj Vysočina pokračuje v podpoře projektů ke zmírnění dopadů sucha, přičemž letos je na tyto účely rekordně alokováno přes 200 milionů korun.
Červen situaci ještě zhoršil – teplotně byl silně nadnormální s průměrem 17,8 °C, což je o 1,6°C více než se pohybují obvyklé hodnoty. V rámci Česka šlo o 6.–7. nejteplejší červen od roku 1961. Pokračuje tak trend vyšších průměrných teplot a tedy i vyššího výparu z půdy, vodní hladiny i flóry.
Z odtokového hlediska byl červen dalším podprůměrným měsícem ve všech hlavních povodích a v jeho průběhu přibývaly ve vodních tocích profily s úrovní hydrologického sucha. Po dešti dojde k přechodnému zlepšení stavu, pak se ale rychle hladiny vodních toků vracejí k nízkým hodnotám. Na tocích, kde je možné průtoky nadlepšovat z přehradních vodních nádrží, je situace o poznání lepší.
I přes několik deštivých červencových dní deficit srážek vytvořený za uplynulých šest měsíců přetrvává. V pondělí 21. července 2025 se na Vysočině vyskytly výrazné srážky, které však území kraje nezasáhly rovnoměrně. Nejvyšší srážkové úhrny se vyskytly v pásu z jihu na sever ve střední části kraje, kde spadlo mezi 40 a 50 mm srážek, například Vysoké Studnice 44 mm, Nová Ves a Libice nad Doubravou 48,5 mm.
Naplněnost zásobních prostorů vodárenských nádrží je zatím dostatečná. Pouze u nádrží Hubenov a Mostiště je hladina účelově snížena mimořádnou manipulací s vodou v souvislosti s probíhající rekonstrukcí koruny hráze nádrže Hubenov a opravou vtokového objektu nádrže Mostiště. Vodárenské i další povolené odběry vody z těchto nádrží jsou v současné době plně zajištěné, stejně tak i minimální průtoky ve vodních tocích pod nádržemi. Nádrže by měly být schopné zabezpečit požadované odběry vody i ve zbytku letošního roku, a to i v případě delší epizody sucha.
Aktuálně nemají zástupci Kraje Vysočina informace o tom, že by v některé obci na území kraje, přes určité problémy s vydatností některých místních zdrojů podzemní vody, neměli lidé zajištěné zásobování pitnou vodou, ani že by některý vodoprávní úřad obce s rozšířenou působností přistoupil v souvislosti s hydrologickou situací k přijetí omezujících opatření.
„Kraj Vysočina mimo jiné dlouhodobě podporuje formou dotací přípravu a realizaci projektů pro zmírnění důsledků nevyrovnaných srážek. Jedná se o program Stavby ve vodním hospodářství a program Projektová příprava ve vodním hospodářství, které jsou součástí Fondu Vysočiny a obsahují tři podprogramy: zásobování pitnou vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod, ochranu před povodněmi a suchem. Celková alokace peněz v obou programech v letošním roce dosáhla rekordních 200,3 milionů korun, přičemž požadavky žadatelů, především obcí a jejich svazků, byly přes 228 milionů korun,“ připomněl Pavel Řehoř.
- Více informací Jaroslav Mikyna, odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení vodního hospodářství, tel.: 564 602 267, e-mail: [email protected]
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4133336&id_org=450008