Plzeňský kraj vypraví retro vlakové a autobusové spoje za Barokem
Plzeňský kraj spolu s Integrovanou dopravou Plzeňského kraje pořádá dne 24. července 2025 speciální retro jízdy historickým vlakem taženým lokomotivou Bardotka mezi Plzní a Plasy, včetně vozu pro přepravu kol, a navazujícím historickým autobusem Karosa ŠL 11 po barokní trase přes několik zajímavých míst. Akce je určena pěším turistům i cyklistům, kteří mohou využít cyklotrasy Baroko a za zvýšeného zájmu o oživení regionu se plánuje i prodloužení železniční tratě k významným památkám, například Mariánské Týnici. Jízdenky platí běžný tarif IDPK a doprava autobusem je zdarma.
Severní Plzeňsko bývá často neprávem opomíjenou oblastí při plánování našich výletů. Na své si přitom přijdou v oblasti této barokní krajiny s architektonickými skvosty jak milovníci pěší turistiky, tak vyznavači cyklovýletů. Proto Plzeňský kraj ve spolupráci s Integrovanou dopravou Plzeňského kraje připravil na čtvrtek 24. července 2025 speciální retro jízdy vlaky a autobusy.
Retro vlak tažený technickým unikátem, lokomotivou Bardotka, sveze všechny zájemce mezi Plzní a Plasy. Výbornou zprávou pro cyklisty je i fakt, že v soupravě složené z klasických vozů bude zařazen i ten, do kterého se vejde bez problému spousta kol. Železniční fanoušci mohou zavzpomínat na posilové víkendové rychlíky, které v obdobné variantě řazení jezdily naposledy v roce 2006. Na tehdejším R 1492/1493, který v pátek a v neděli spojoval Plzeň, Blatno u Jesenice, Žatec, Chomutov, Most a Ústí nad Labem, se střídala právě Bardotka s Brejlovcem s vozy klasické stavby.
Návazný historický autobus Karosa ŠL 11 zapůjčený z Dopravního podniku Karlovy Vary bude pro změnu doménou pěších výletníků a příznivců autobusové nostalgie. Kola v tomto technickém unikátu však místo nenajdou. Navazuje v Plasích na oba retro vlaky od Plzně a své cestující vezme na výlet celou barokní trasou přes Kralovice, Mariánský Týnec, Žihli, Rabštejn nad Střelou a Manětín zpět do Plas. Tuto trasu projede dvakrát v každém směru, celkem tedy čtyřikrát. Výstup a nástup je možný na všech zastávkách uvedených v jízdním řádu.
Ve vlaku platí jízdné IDPK (i pro kola) včetně předplatného, jízdenek Turista Plzeňskem či zaměstnaneckého jízdného. V autobusu je přeprava zdarma.
„Pro Plzeňský kraj je prioritou oživování této oblasti a přilákání co možná nejvíce návštěvníků k takovým nádherným památkám, ke kterým patří například Mariánská Týnice. Dokonce už pět let bojujeme za prodloužení trati z Kralovic k tomuto architektonickému baroknímu skvostu. Pak by mohly jezdit přímé turistické vlaky Praha – Rakovník – Kralovice – Týnice,“ připomíná náměstek hejtmana pro dopravu, Ing. Pavel Čížek.
Cílem vašeho výletu může být například muzeum stavitelství v opraveném hospodářském areálu kláštera v Plasích (nebo klášter samotný) či již zmiňované muzeum a galerie severního Plzeňska Mariánská Týnice. Zde však pozor. Kvůli opravě mostu v obci je nutná pěší procházka zpět od zastávky autobusu směrem ke Kralovicím, kolem malé vodní nádrže a následně podél Kralovického potoka k areálu Týnice (celkové délka asi 700 metrů).
Pro cyklisty doporučujeme jednu ze tří cyklotras „Baroko I, II a III“, které jsou výchozí právě z Plas, kam cyklisty doveze náš retrovlak. Délka každé z tras je kolem 40 kilometrů, ale mají různou obtížnost. Vedou po číselně značených cyklotrasách Klubu českých turistů doplněných o logo Západočeského baroka. Více informací naleznete na webu Západočeské baroko.
„Cyklovýlet spojený s retrovlakem je pro mě, dopravního i cyklo nadšence, program jako stvořený pro prázdninový čtvrtek,“ dodává ředitel organizátora Integrované dopravy Plzeňského kraje, Ing. Jiří Kozák. Podrobné informace o akci a jízdní řády naleznete na stránkách IDPK.cz v sekci Nostalgie.
Motorová lokomotiva Bardotka
Historický vlak bude tažen lokomotivou řady 751 známou také jako Bardotka (přezdívka vychází z podobnosti zkoseného čela se špičatým poprsím tehdejší filmové hvězdy Brigitte Bardot). Výroba lokomotiv běžela v letech 1964-1971, přičemž od počátku provozu nahrazovaly poslední parní vlaky v tehdejším Československu. Z pravidelného provozu začaly být lokomotivy stahovány v 90. letech.
Autobus Karosa ŠL 11
Karosa ŠL 11 byl první československý autobus moderní koncepce. Oproti předchozímu typu 706 RTO, který typově vycházel z nákladních vozidel 706, byly Karosy řady Š od počátku stavěny jako autobusy. Typ ŠL11 byl svého času vidět na všech spojích po celém Československu. Tehdejší národní podniky ČSAD začaly Karosy řady Š vyřazovat po příchodu masivních dodávek Karos řady 700.
Integrovaná doprava Plzeňského kraje
Integrovaná doprava Plzeňského kraje (IDPK) je systém veřejné dopravy zajišťující dopravní obslužnost měst a obcí Plzeňského kraje. Pro cestující je každá den vypravováno 317 moderních autobusů v jednotném standardu kvality – nízkopodlažních, s klimatizací, s USB dobíječkami a ve většině případů i s Wi-fi připojením. Podobně moderní je i vlaková flotila sestavena převážně z moderních motorových a elektrických jednotek splňujících požadavky zákazníků na vozidla v 21. století.
http://www.plzensky-kraj.cz/plzensky-kraj-vypravi-retro-vlakove-a-autobusove-