Maláčová se originálně rozloučila s reptajícím Pochem a Dienstbierem
ROZHOVOR: Možné spojení SOCDEM a Stačilo! vyvolalo téměř stranický rozvrat, tvrdí některá média. Podle Jany Maláčové, předsedkyně SOCDEM, je však realita diametrálně odlišná.
Paní předsedkyně, léto je z velké části ovlivněno volbami do PSP. Kolika mítinků se zúčastníte?
Přes léto budu v podstatě pořád mezi lidmi, ale nejpozději od půlky srpna rozjedeme naplno šňůru mítinků. Nechci, aby to bylo jako u jiných stran ve stylu: Dobrý den, tady máte propisku a na shledanou…
To chápu.
Ráda si s lidmi povídám, poslouchám, co je trápí, a rozebírám, jak bychom jim mohli pomoci. Kontaktní kampaň je nejlepší průzkum veřejného mínění a způsob, jak vědět, co lidi trápí. Mám velkou výhodu, že mě být mezi lidmi strašně baví.
Jak těžké je s vaší diagnózou skloubit náročný program?
Pracuji pořád stejně. Nebýt změny účesu, tak si nikdo ničeho nevšiml, dokonce ani kolegové z Lidového domu.
Jaké jsou reakce účastníků, potenciálních voličů, na politiku SOCDEM?
Když jsme v dubnu a v květnu objeli Česko s petičními stánky, tak nám lidé říkali, že se jim líbí náš program, že podporují náš plán, aby stát budoval, ve velkém stavěl byty s dostupným nájmem. Zároveň jsme opakovaně slyšeli, že se bojí, aby jejich hlas pro Sociální demokracii nakonec nepropadl jako před čtyřmi lety.
Když jsme u toho. Nešlo si nevšimnout negativních reakcí na debaty o spolupráci se Stačilo! Řekl vám například Miroslav Poche nebo Jiří Dienstbier kritiku do očí? Nebo alespoň SMS, telefonicky?
Když něco končí, vždycky něco nového začíná…
Ještě jinak. Je pro vás osobně jejich odchod voličskou ztrátou?
O tom rozhodnou voliči.
A pro vás?
Já osobně jsem za odchod některých „osobností“ ráda.
Můžete naopak jmenovat hlasy, které aktuální politickou cestu podporují?
Důležité je říct, že o tom, že máme spojit síly se Stačilo!, rozhodlo předsednictvo téměř sedmdesáti procenty. To je náš nejdůležitější a největší orgán mezi sjezdy. Podporují mě straníci i nestraníci. Během týdne jsem dostala stovky zpráv, kde mi lidé píšou, že jsem udělala dobře. Říkají mi to i ti, se kterými se potkávám na ulici, v tramvaji nebo když nakupuji.
Průzkumy naznačují klesající potenciál Motoristů. Čím si to vysvětlujete?
Myslím si, že je to způsobeno kauzami okolo pana europoslance Turka a politikou, kterou chtějí prosazovat. Je to takový pokus oživit politiku ODS 90. let, takže dost retro. Ale toto je jenom moje domněnka.
Vyústí podle vás kauza bitcoin v obvinění například exministra Blažka?
Je to obrovský tunel a selhání státu. Každopádně by měl být potrestán každý, kdo o této kauze věděl a nic s tím neudělal. A vnímám jako selhání prezidenta Pavla, že jmenoval do funkce ministryně spravedlnosti místopředsedkyni ODS. Ta určitě nemá zájem vše důkladně vyšetřit a zveřejnit. Už jenom jak nás představitelé ODS týdny krmili pojmy jako časová osa a koordinátor bitcoinové kauzy. V zahraničí se musí na účet České republiky náramně bavit.
Jak tedy vnímáte postavu ministryně Evy Decroix?
Paní ministryně se měla držet svého mentora Marka Bendy a zůstat jenom poslankyní. Už jen to, že druhý den na ministerstvu se vzdala titulu, který jí nenáležel, o něčem svědčí. Já s ní měla zkušenost v zimě, kdy v televizní debatě tvrdila, že ODS v téhle vládě žádné daně nezvedla. Pamatujeme si ji také, když ve fotobance vyrobila důchodce Václava z Vysočiny, který chválil vládu za osekání důchodů. Udělala by cokoliv, aby udržela ODS při moci.
Poslední dotazy patří metropoli. Jak lze snížit abnormálně vysoké ceny bytů v Praze?
Do trhu nemovitostí musí zasáhnout veřejná ruka, která bude tlačit ceny bydlení dolů. My chceme, aby stát během příštího volebního období investoval do bydlení každý rok 80 miliard korun a za ně pořídil 100 tisíc bytů s nájemným, které bude dostupné pro široké vrstvy obyvatel. Máme velmi dobře promyšlený plán, jak to ufinancovat. Na část výstavby můžeme využít levné úvěry od Evropské investiční banky, podobně jako na velké dopravní stavby. Splácet se bude vybraným nájemným. Obzvlášť pro Pražany bude přínosem zavedení stoprocentní daně při nákupu bytu cizinci nebo omezení krátkodobých pronájmů přes Airbnb.
Kam s turisty?
Turisté patří do hotelů, byty mají sloužit k bydlení, ne jako zdroj zisků pro spekulanty. Jako další zdroje chceme využít sektorové daně pro nadnárodní korporace. A v neposlední řadě, postupně odbouráme dávky na bydlení. Jen za loňský rok to bylo přes 20 miliard, ze kterých navíc velká část končí v kapsách obchodníků s chudobou. Místo toho stát lidem zajistí bydlení s regulovaným nájemným.
http://socdem.cz/akt-aktuality/malacova-se-originalne-rozloucila-s-reptajicim-pochem-a-dienstbierem