Stanice metra Libuš na trase D dostala výtvarnou podobu
Stanice metra Libuš na trase D získala originální výtvarnou podobu díky vítěznému návrhu trojice umělců Juliuse Reichela, Romana Výborného a Roela Jeroena van der Lindena, který byl vybrán ve vyzvané soutěži pod záštitou Národní galerie Praha. Jejich práce zahrnuje ornamentální reliéfy frézované do obkladu a autorské sochy, které reflektují místní příběhy a zapojení obyvatel, čímž přináší do prostoru nástupiště i parteru novou, hravou a současnou estetiku.
Praha, 10. července 2025 – Po stanicích Pankrác D, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč a Nové Dvory na budované trase metra D dostala svou výtvarnou podobu také stanice Libuš. Jejími autory je trojice umělců Julius Reichel, Roman Výborný a Roel Jeroen van der Linden. Jejich návrh originálních ornamentálních kreseb frézovaných do obkladu a autorských soch v prostoru nástupiště a parteru nad stanicí zvítězil ve vyzvané soutěži Metroprojektu Praha, Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a hlavního města Prahy pod záštitou Národní galerie Praha. Vítězové v těchto dnech začali s architektem a projektanty pracovat na optimálním zakomponování soutěžního návrhu do projektové dokumentace stanice metra Libuš.
Porota vyzvané soutěže hodnotila čtyři soutěžní návrhy, které vypracovali a předložili Michal Cihlář, Hana Puchová, Jaromír Švejdík a skupina Julius Reichel, Roman Výborný a Roel Jeroen van der Linden. Všichni předložili osobitá díla založená na jejich oblíbených a osvědčených technikách.
Výběr umělců zaštítila Národní galerie Praha. O návrzích rozhodovala porota složená ze zástupců hl. m. Prahy, Metroprojektu Praha, DPP a Národní galerie Praha. Jejím předsedou je David Vávra, architekt, herec a spisovatel, dalšími členy například Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha, Kurt Gebauer, výtvarník a vysokoškolský pedagog, Milena Dopitová, výtvarnice, sochařka, fotografka nebo Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP.
„Pražané se mohou těšit na výzdobu stanice, která zaručeně vzbudí pozornost. Mladí výtvarníci ji totiž pojali jako prostor pro zaznamenání novodobých mýtů. Do obkladových desek tak budou vyrývat jedinečné reliéfy na motivy starých i nových příběhů, které se kolem stanice odehrávaly a odehrávají. Samotné obrazy navíc výtvarníci plánují tvořit na náměty místních obyvatel, takže tvůrčí otisky ve stanici metra budou společným dílem. Tuhle hravost mytické jeskyně pak ještě víc podpoří obrovská dinosauří socha provokativně trčící ze stropu stanice. Je to zkrátka zase něco nového, nezvyklého. Což je skvělé. Jsem moc rád, že se ve výzdobě metra promítne energie mladé generace,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
„Návrh představuje výrazný koncepční i generační posun v paletě děl, která se nově objeví v galerii pražského metra. Přesto, že se může zdát jako lehce extravagantní nebo provokativní, tak se vizuálně chová spíše neutrálně až minimalisticky. Jednou z jeho nejsilnějších stránek je hravost a také fakt, že prostupuje z nástupiště až na povrch nového náměstí, čímž ke svezení metrem přímo láká,“ dodává Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP.
„Prvotní funkce metra vždy byla a bude dopravní. Všichni chceme funkční, spolehlivou a ekologickou dopravu, kterou bezesporu metro je. Mnozí metro využíváme denně a o to víc je důležitá i přidaná estetická hodnota těchto prostor. Pražské metro je často označováno za největší pražskou galerii díky své bohaté sbírce výtvarných děl. Výtvarné umění zde mělo vždy své místo, od ikonických hliníkových ‚puklíků' Jaroslava Otruby na lince A, přes různé plastiky a mozaiky, až po moderní umělecké projekty. Nejinak se v Metroprojektu rodí i návrh nové trasy D. Vítězný výtvarný návrh pro stanici Libuš vyvolal řadu vášnivých debat a otázek a o to trochu dnes v umění jde. Umění má probudit emoce. Zahajujeme aktivní spolupráci s autory vítězného návrhu a těšíme se na výslednou podobu stanice,“ uzavírá Michaela Kulhavá, METROPROJEKT Praha, architektka stanice Libuš a členka poroty.
Stručné představení umělců a jejich návrhů
Michal Cihlář, český grafik, ilustrátor, fotograf a výtvarník, spjatý s grafikou pro Zoo Praha, založil svůj návrh na technice linorytu a jako motiv si zvolil přírodní památku Modřanská rokle. Porota ocenila především technickou kvalitu a příběh motivu soutěžního návrhu.
Hana Puchová, malířka a ilustrátorka, jejíž nejčastějšími tématy jsou portréty, zátiší a prostředí, v nichž žijí lidé, přinesla do prostoru nástupiště poetickou malbu s motivem divokých hus. Připomněla tak historii této lokality s pověstí o chovu hus již od středověku a husím perem ve znaku Libuše.
Jaromír Švejdík, zpěvák, textař, skladatel, výtvarník a spoluautor kultovní komiksové trilogie Alois Nebel ve svém návrhu také čerpal z motivu krajiny, navíc byl inspirován svým nedávným pobytem v Portugalsku. Vznikl tedy propracovaný návrh v duchu modrotisku.
Julius Reichel je intermediálním umělcem, který se zabývá tvorbou objektů a malbou. Ve své tvorbě smazává hranice mezi obrazem a objektem. Hravost jeho děl přitahuje pozornost a nutí diváka klíčovat autorova sdělení. A právě tuto hravost přenesl do vítězného návrhu pro stanici Libuš. Spolu s ním se na návrhu podíleli Roman Výborný, malíř, umělec vystupujíc pod pseudonymem Namor Ynrobyv a nizozemský malíř Roel Jeroen van der Linden žijící v ČR. Tato autorská trojice v soutěži zvítězila a uspěla s návrhem originálních ornamentálních kreseb frézovaných do obkladu a navrhla do prostoru nástupiště a parteru nad stanicí autorské sochy.
Metro D - Stanice Libuš, Julius Reichel