OBEC 2030: Škola LOŠBATES v pasivním standardu je promyšlená investice do příštích generací
Je ukázkou efektivního řešení vzdělávacích kapacit i udržitelnosti ve spotřebě energií či hospodaření s vodou. A navíc skvěle vypadá.
Novou školní budovu se obce rozhodly postavit, když demografická studie v roce 2016 potvrdila, že kapacity školských zařízení v regionu přestávají stačit. Škola vznikla poblíž lesa v katastru obce Louňovice, v přísně pasivním standardu, čímž výrazně snižuje spotřebu energie. Na projektu spolupracovali čeští a kanadští architekti a získal už řadu architektonických ocenění.
Promyšlený systém a minimální energetické ztráty
Na zelených střechách jsou instalovány fotovoltaické elektrárny a pod nimi jsou umístěny systémy pro sběr dešťové vody – využívané například pro splachování na toaletách. Tepelná čerpadla a rekuperace zajišťují efektivní vytápění a větrání. Kvalitní izolace minimalizuje energetické ztráty. Kompletní energetiku a spotřebu řídí centrální řídicí systém s podporou umělé inteligence, který optimalizuje výrobu i spotřebu energie v reálném čase.
Díky kvalitní izolaci a rekuperaci vzduchu je vnitřní prostředí stabilní, čisté a zdravé, což snižuje výskyt alergií i respiračních potíží.
Ve vnitrobloku pak najdete tartanové hřiště, zóny klidu a vodní prvky. Atrium s přírodními prvky umožňuje žákům přímý kontakt s přírodou a slouží i pro environmentální výuku.
Přes 200 inspirativních příkladů z obcí
Více než 200 dalších inovativních příkladů z našeho venkova nabízí přehledně v Česku unikátní databáze – Mapa dobré praxe, která vzniká díky soutěži OBEC 2030, jejíž 5. ročník aktuálně probíhá. Všechny obce a městské části mohou své projekty zdarma a jednoduše hlásit až do 31. srpna a soutěžit o atraktivní ceny, které podpoří další obecní rozvoj.
„Když jde o dobré nápady, velikost obce nerozhoduje. Mapu dobré praxe jsme vytvořili, abychom jednak vyzdvihli inovativní obce v České republice, a jednak inspirovali další samosprávy, jejichž představitelé mají možnost na reálných příkladech vidět, co všechno jsou schopné klidně i menší obce v praxi realizovat,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.
Z řešení školních budov zaujme například také Základní škola Amos v Psárech, která je unikátem ve veřejném prostoru a představuje moderní, ekologické řešení s dřevěnou konstrukcí. Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích je pak příkladem další školy vystavěné v pasivním standardu, které slouží nejen ke vzdělávání, ale také jako kulturní centrum, včetně výstavní síně.