Součástí úvodního dne bylo také otevření nové výstavy s názvem Schowanek. Příběh továrny na dřevěné hračky, které okouzlily svět. „Expozice přibližuje vývoj produkce firmy Schowanek v letech 1927–1945, kdy se z výrobce dřevěných perlí stal jeden z největších evropských producentů dřevěných hraček,“ prozradil ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze Radim Vondráček.
Hračkobraní podporuje české autory a designéry hraček z přírodních materiálů a nabízí jim prostor k prezentaci. „Festival je také příležitostí, jak ukázat hračky jako zábavnou a originální alternativu k běžnému sortimentu v obchodech,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Miloš Hrůza, který se slavnostního zahájení Hračkobraní také osobně zúčastnil.
Součástí pětidenního festivalu jsou tvůrčí dílny, žonglérská a loutkářská představení, pohádky i prodejní stánky s autorskými hračkami. Návštěvníci si mohou vyzkoušet výrobu jednoduchých hraček, setkat se s jejich návrháři a získat inspiraci pro tvoření s dětmi. Malí návštěvníci ocení dřevěný kolotoč, originální kuličkovou dráhu nebo tvůrčí dílny plné barev, hraček a zábavných úkolů.
Festival se koná v prostorách historického zámku, který spravuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Kromě programové nabídky láká návštěvníky i památná lípa v přilehlém parku, podle které město nese svůj název.
Hračkobraní pořádá Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou v úzké spolupráci s Městem Kamenice nad Lipou, Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, Unií výtvarných umělců ČR, Asociací hračka a Sdružením pro hračku a hru. Finančně akci podporuje také Kraj Vysočina.
http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4133174&id_org=450008