Státní pozemkový úřad pomohl ve spolupráci s krajem v Dalešicích po přívalových deštích
Úřad reagoval na žádost obce bezprostředně po povodni a pomohl koordinovat zásah do půdního fondu nad obcí. Na zemědělském bloku, který obhospodařuje Kokonínská zemědělská a.s., bylo operativně provedeno odvodnění, a to ve spolupráci s odborníkem z firmy Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. Díky tomuto kroku bylo možné zabránit dalšímu splachování ornice a zhoršování situace v zastavěné části obce.
„Právě to je nejdůležitější: přijít s řešením trvalého rázu, díky němuž zůstanou do budoucna domy, zahrady i cesty ochráněny a voda do vsi nebude stékat,“ řekl Jiří Klápště, náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství.
Následovalo pracovní setkání zástupců Státního pozemkového úřadu, Libereckého kraje, Státního zemědělského intervenčního fondu, Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, vlastníků pozemků i dalších institucí. Výsledkem byla dohoda, že krajský úřad zadá u Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy zpracování protierozní a odtokové studie. Ta bude obsahovat návrh konkrétních opatření a měla by být dokončena do konce října 2025. Studie se stane podkladem pro zahájení jednoduché pozemkové úpravy na části katastrálního území Dalešice u Jablonce nad Nisou. Vzhledem k nově zpřísněným pravidlům pro hodnocení erozního ohrožení půdy a opakovaným škodám je tento krok zcela na místě.
Jednání o zadání studie a dalším postupu se konalo 16. června formou online schůzky mezi Státním pozemkovým úřadem, krajským úřadem a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy. Téhož dne v podvečer se konalo veřejné setkání s obyvateli obce Dalešice, kde byli přítomní zástupci Státního pozemkového úřadu a dalších subjektů – konkrétně Tomáš Maček, Petr Karásek a Jiří Klápště –, kteří přítomným představili další plánované kroky. Obyvatelé i starostka obce Hana Velová vyjádřili s tímto přístupem souhlas a ocenili snahu o systematické a dlouhodobé řešení problému.
„Opakované přívalové deště ukazují, jak důležitá je koordinovaná péče o krajinu a technická i přírodní opatření, která zmírňují dopady klimatických extrémů. Státní pozemkový úřad je připraven obcím v těchto situacích pomáhat a hledat dlouhodobá řešení,“ uvedla ústřední ředitelka úřadu Svatava Maradová.