Mezi obcemi Břehy a Sopřeč se jezdí po opravené silnici
Skončila rekonstrukce komunikace III/32722 mezi obcemi Břehy a Sopřeč na Přeloučsku. Práce na téměř 3,5 kilometrů dlouhém úseku začaly v dubnu letošního roku. Součástí investice za 55 milionů korun byla výměna konstrukčních vrstev vozovky a došlo také ke sjednocení šířky komunikace.
„Rekonstrukce se připravovala dlouho, a to vzhledem k tomu, že stavbou prochází lokální i nadregionální biokoridor a biotop zvláště chráněných druhů velkých savců. Silnice částečně zasahuje do ochranného pásma památkové zóny Kladrubského Polabí. Projekční příprava se tedy musela zaměřit nejen na samotnou rekonstrukci, ale také na ochranu přírody, což bylo časově náročné. Nyní je ale hotovo a tato hojně využívaná komunikace je bezpečnější a přívětivější,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
Akce patřila k těm nejdražším v letošní stavební sezoně. „Zakázka byla vysoutěžena za 55 milionů korun. Začalo se na samém startu stavební sezony a všechny práce byly dokončeny v termínu. Kromě výměny konstrukčních vrstev vozovky a sanace krajnic byla sjednocena šířka silnice, která je nyní důstojnou spojkou pro část našeho kraje na dálnici D11. Po dokončení modernizace silnice II/323 mezi Břehy a Rohovládovou Bělou bychom pak chtěli na silnici III/32722 zakázat vjezd tranzitní nákladní dopravy, která na tyto silnice rozhodně nepatří. Tento krok by měl přispět jednak k dalšímu zklidnění dopravy, ale také ochraně našeho majetku,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Alej je vzorem
Prací na 3,5 kilometrů dlouhém úseku ale bylo víc. „Stavební firma provedla odvodnění komunikace a na mostě přes Sopřečský potok proběhla sanace spodní stavby, výměna izolace mostu, oprava říms včetně zádržného systému a položeno bylo nové vozovkové souvrství včetně krytové asfaltobetonové vrstvy,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.
Došlo také k vymístění dřevin z bezprostřední blízkosti komunikace. „Stromy na konci životnosti byly pokáceny a místo toho byly vysazené nové stromy po vzoru alejí z 19. století. Jsou umístěny až za svodidly, což přispěje k bezpečnosti silničního provozu,“ řekl Ladislav Valtr.
Stromy – střídající se jírovce a lípy – byly vysázeny ve vzdálenosti tří metrů od vozovky. Národní památkový ústav tento postup při rekonstrukci hodnotí pozitivně. „Tato obnova je z hlediska památkové péče vzorovým příkladem nalezení kompromisního řešení. Správě a údržbě silnic Pardubického kraje se podařilo najít způsob ochrany kulturně-historických hodnot při úpravě autentického stromořadí na bývalé hrázi Žernovského rybníka také v kontextu současných legislativních požadavků. Obnova respektuje i požadavky ochrany v krajinné památkové zóně Kladrubské Polabí, v níž se mimo jiné lokalita nachází,“ řekla před časem tisková mluvčí pardubického pracoviště Národního památkového ústavu Zuzana Vlasáková.
Stavba přinesla různé výzvy
Zhotovitelem byla stavební firma Strabag. „Z technického hlediska se tato stavba na první pohled nevyznačovala ničím neobvyklým. Odfrézovali jsme a pomocí technologie studené recyklace zpevnili stávající podkladní vrstvy, vyměnili několik silničních obrub, doplnili a opravili stávající odvodnění a v celé délce téměř 3,5 km položili nové asfaltové vrstvy. K tomu jsme vyřešili pár 'drobných' problémů, které stavba jako živý organismus přináší. Právě schopnost rychlého, profesionálního a sofistikovaného řešení těchto výzev je to, čeho si u našich zaměstnanců nejvíce vážíme,“ řekl technický vedoucí oblasti ze společnosti Strabag Radek Novotný.
Ten pozitivně hodnotí jak spolupráci během stavby, tak výsledek. „Jako zkušený a dlouholetý dodavatel si plně uvědomujeme, že realizace byla možná díky stejně sofistikovanému a profesionálnímu přístupu objednatele. Výsledkem je nejen krásné a kvalitně provedené, ale také bezpečné dílo, které klade důraz na ekologické aspekty díky množství nově vysázené zeleně a využití technologie studené recyklace. Za Strabag děkujeme za příkladnou spolupráci všem zúčastněným,“ dodal Novotný.