8.7.2025 17:17

Vyhoďte telefon a dělejte malé změny, pomůže to vaší psychice, říká augustiniánský kněz Juan Provecho

Czech Republic Charita ČR Vendula Kryštofová
Augustiniánský kněz Juan Provecho, který v Česku slouží od roku 1997 a letos slaví 30 let kněžství, popisuje své počáteční obtíže s jazykem i adaptací a zdůrazňuje potřebu církve přizpůsobit se moderní době a více oslovovat lidi mimo kostely. Slouží v pražském kostele sv. Tomáše, kde se bohoslužby konají v několika jazycích, a vede také farní charitu na Malé Straně, která pomáhá lidem bez domova. Rád také připomíná augustiniánskou tradici vaření piva a využívá jej k navazování kontaktů s komunitou.
AI summary

Kněz Juan Provecho letos slaví 30 let svého kněžství a do České republiky přijel sloužit v roce 1997.

Cesta ze Španělska do Prahy byla dlouhá. Autem jsme jeli asi dva dny a v den, kdy jsem do Prahy přijel, jsem se v posteli sám sebe ptal: ‚Co tady dělám?‘ A u toho jsem plakal, říká kněz Juan Provecho.

Po příjezdu byl pro kněze největším problémem jazyk. Anglicky mluvil, ale česky ne a jeho první naučené slovo bylo ’nerozumím.‘ „Nikdo nechápal, proč tu jsem a co tady dělám, když jsem ale dokázal překonat prvotní překážky, bylo to tu krásné. Pak jsem si tu našel i dobrého kolegu, kterému jsem řekl o svém problému a ten mi odpověděl: ‚Juane, nezapomeň, je důležité mít jednoho dobrého českého kamaráda, když ho máš, máš ho napořád.‘ A měl skutečně pravdu, teď už tu mám své nejlepší přátele i rodinu.“

Dnes slouží Juan Provecho u kostela sv. Tomáše v Praze, kde probíhají bohoslužby v několika jazycích, díky tomu tu je i několik komunit – česká, anglická, španělská a filipínská. Nejpočetnější tu je ta anglická, kdy na nedělní mši chodí okolo 300 lidí. Naopak česká komunita se zmenšuje a chodí spíše starší lidé. „Máme trochu smůlu, že jsme ve středu města, někdo si myslí, že je to skvělé, ale není to tak úplně pravda, protože tam nikdo v okolí nebydlí. Chodí k nám, ale protože s námi mají už nějaké vztahy nebo se jim líbí způsob, jak bohoslužby vedeme, domů to ale mají dál,“ popisuje otec Juan.

Problémem malého počtu lidí v církvi podle něj spočívá v tom, že se sama církev nepřibližuje nové době. Chtěl by mít například vystavěné kaple i ve velkých obchodních domech. „Proč tam nejsou? Lidé chodí v neděli nakupovat a kdyby se tam postavily, mohli bychom oslovit mnohem více lidí. Vždy říkám, že jako církev musíme něco dělat, abychom lidi oslovili. To můžeme udělat jedině tak, že mezi ně budeme chodit, i do hospod, a tam si s nimi povídat. Měli bychom chodit na setkání s mladými, ale nemůžeme zůstávat jen v kostele. Doba, kdy se žilo hlavně v něm, je dnes pasé,“ říká.

Řád augustiniánů, ke kterému se Juan Provecho hlásí, proslul vařením piva. To, mniši vařili v malostranském klášteře sv. Tomáše od 14. století do roku 1950, kdy je komunisté donutili se přestěhovat. „Pivo mi opravdu chutná, a právě i jím lákáme do kostela, když pořádáme různé akce. Dnes nám pivo vaří podle posledních nalezených receptur ze 17. století pan Matuška,“ uvádí otec Juan.

Kněz Provecho vede také farní charitu na Malé Straně, která tu působí od roku 1999. „Už od začátku jsme se zaměřovali zejména na pomoc lidem bez domova. Prostory kláštera pro ně máme otevřené každou sobotu od devíti do desíti dopoledne. Všem lidem poskytneme jídlo, oblečení, a hlavně také čas, kdy si s nimi povídáme. V červenci a srpnu nefungujeme, protože přijde málokdo, ale například okolo Vánoc stojí před našimi dveřmi na 130 lidí,“ vypráví.

Poslechněte si náš podcast nejen online, ale také v rozhlasovém vysílání Radia Proglas v sobotu 12. července ve 20:15 a v neděli 13. července v 16:55. Časy jsou orientační a mohou se mírně lišit.

Pro další informace a poslech předešlých dílů navštivte stránky podcastu ChariTALK.

Přejeme vám příjemný poslech!

http://www.charita.cz/aktuality/z-domova/novy-podcast-juan-provecho