V rámci projektu Zelené oázy letos vznikne sedm nových komunitních zahrad v různých koutech Česka
Společnost MOL ČR spolu s obecně prospěšnou společností Kokoza v rámci již 11. ročníku soutěže Zelené oázy podpoří vznik sedmi komunitních zahrad. MOL na jejich realizaci letos věnuje celkem 1,5 milionu korun. Cílem projektu je vnést do měst a obcí více zeleně a poskytnout místním obyvatelům prostor, kde se mohou scházet se sousedy a společně pěstovat nejen zeleninu a bylinky, ale i vztahy.
„Zájem lidí o komunitní zahrady a společné zelené projekty v posledních letech viditelně roste, což se letos potvrdilo i vysokým počtem přihlášených projektů. Všechny přihlášky byly pečlivě a kvalitně zpracované, proto byl výběr vítězů opravdu náročný. Je inspirující sledovat, jak se z nápadů na papíře stávají skutečná místa setkávání a sousedské spolupráce. Naším cílem je podporovat právě takové projekty s přesahem — které mají dlouhodobý pozitivní dopad na životní prostředí i na komunitní život v dané oblasti. Za deset let jsme už pomohli proměnit 164 takových míst a rozdělili téměř 14 milionů korun, a v této podpoře chceme pokračovat i nadále,“ říká Miroslav Beznoska, HSE manažer společnosti MOL Česká republika.
Blíž přírodě i sobě navzájem
Projekty oceněné v letošním ročníku soutěže Zelené oázy vynikají důrazem na komunitní život i udržitelnost. Nejvíce bodů od poroty, kterou letos nově doplnily zahradní architektka Vlasta Hábová a Petra Váchová z komunitní zahrady Prokopka, získala brněnská Čarovná zahrada. Na okraji Zaječí hory tak vznikne přírodní zahrada, kterou bude využívat nejen komunitní lesní škola, ale i sousedé z širšího okolí. Místní spolek Kopřiva v lese plánuje na ploše 400 m² vytvořit permakulturní záhony, květnaté louky, malé jezírko a prostor pro workshopy a komunitní slavnosti. Projekt porotu zaujal ucelenou vizí i důrazem na environmentální vzdělávání a biodiverzitu.
Letošní ročník soutěže ocenil ještě dalších šest projektů, kromě tří školních zahrad i návrhy komunitních zahrad v Chrudimi, Lounech, Pohořelicích a Brně. Porotu u všech oceněných zahrad zaujal zejména jasně formulovaný záměr projektu s konkrétním harmonogramem aktivit, které cílí na budování dlouhodobých sousedských vztahů. „Komunitní zahrady vnímáme jako praktický nástroj, jak podporovat sousedské vztahy a zároveň zlepšovat kvalitu života ve městě. Všechny projekty oceněné v letošním ročníku mají společnou vizi – vytvořit sdílený veřejný prostor, kde se mohou místní potkávat a společně o něj pečovat,” dodává Lucie Lankašová z Kokozy.
Školní zahrada Velehrad – Ve Velehradu nedaleko Uherského Hradiště vzniká školní zahrada o rozloze téměř 2 000 m², o kterou budou žáci společně s učiteli pečovat v rámci výuky i environmentálních kroužků. Základní škola tu s podporou čtyř pedagogů buduje velkorysý prostor pro praktické činnosti, sousedská setkání i environmentální vzdělávání. V zahradě vznikne květnatá louka, vyvýšené záhony a prostor plný inspirace pro malé i velké. Projekt má silné zázemí, odhodlání i jasný plán – přesně to, co podle poroty charakterizuje dobře zakořeněný začátek.
Zahrada ve městě – Bývalé zahradnictví v Chrudimi dnes oživuje 20 aktivních zahradníků a zahradnic. Komunitní zahrada spravovaná spolkem Zahrada ve městě má rozlohu 5 580 m² a postupně zde vzniká přírodní sad s 27 stromy a 20 keři, rozsáhlý kompostér i sdílené záhony. Zahrada je otevřená veřejnosti a spolupracuje s místní střední zemědělskou školou. Porotu přesvědčil silný komunitní rámec i dlouhodobá udržitelnost projektu.
Komunitní zahrada Ocásčata – V zahrádkářské kolonii na Žlutém kopci v Brně vzniká komunitní prostor, který propojuje děti z lesní školky, návštěvníky jógových lekcí, cizince i sousedy z okolí. Projekt je postavený na spolupráci různých skupin a sdílení prostoru o rozloze 420 m², kde už dnes roste 84 ovocných a okrasných dřevin. Porota ocenila nápaditý program, silné zapojení místních iniciativ i otevřený přístup.
Zahrada pod křídly – Na školním dvoře v Lounech bylo donedávna jen asfaltové pusté místo. Díky pedagogům ze ZŠ Louny tam však brzy přibydou vyvýšené záhony, kompostér a keře pro opylovače. Zahrada pod křídly nebude jen učebnou pod širým nebem, ale i místem pro medobraní, dlabání dýní nebo adventní tvoření. Projekt promění nehostinné místo v prostor, který voní půdou a ožívá setkáváním.
KOZA v Poho – Tato zahrada v Pohořelicích u Brna si na svou realizaci musela počkat. Přestože byla komunita připravena už loni, kvůli komplikacím v územní studii musel spolek KOZA v Poho projekt na rok pozastavit. Dnes už mají pozemek o rozloze 2 000 m² schválený a vše je připraveno ke spuštění. Zahrada má sloužit jako prostor pro pěstování, vzdělávání i sousedské akce pod širým nebem. Porota ocenila sílu komunity i odvahu projekt nepustit z hlavy.
Jako doma – Pod názvem Jako doma se skrývá školní zahrada, která má sloužit žákům ZŠ Želiv i jejich rodinám. Tým pedagogů zde plánuje nejen výuku v přírodě, ale i tvořivé dílny, koncerty, slavnosti a setkávání komunity. Zahrada s ovocnými stromy a původními keři má zůstat přirozená a hravá – místem, kam se budou všichni rádi vracet.
Projekt Zelené oázy je součástí dlouhodobé udržitelné strategie MOL ČR SHAPE TOMORROW, jejímž cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Zelené oázy podporují místní soběstačnost, adaptaci na změnu klimatu i environmentální vzdělávání. Na proměnu zanedbaných prostor v místa plná zeleně a komunitního života společnost MOL ČR věnovala v předcházejících 10 ročnících již 14 milionu korun. Projekt dlouhodobě podporuje školy, domovy pro seniory, neziskové organizace i sousedské komunity. Více informací o projektu a možnostech přihlášení do příštího ročníku najdete na www.kokoza.cz/zelene-oazy
………………………………………………………..
MOL Česká republika, s. r. o.
S 302 čerpacími stanicemi je dnes druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. Silnou pozici zastává MOL také v oblasti velkoobchodu, kde patří k vedoucím obchodním společnostem v oblasti distribuce a prodeje motorových paliv a maziv. Ambicí Skupiny MOL v ČR je stát se první volbou pro zákazníky jak v maloobchodě, tak v oblasti velkoobchodu. www.molcesko.cz
Kokoza
Kokoza je obecně prospěšná společnost, která podporuje komunitní zahrádkáře a udržitelný rozvoj ve městech. Od svého vzniku v roce 2012 pomohla vytvořit desítky zelených prostranství, která přispívají ke zlepšení kvality života v městském prostředí. Kokoza se zaměřuje na podporu městského pěstování, kompostování a vzdělávání, přičemž její integrační dílny zaměstnávají lidi se zkušeností s duševním onemocněním. Společnost nabízí konzultace, školení a workshopy pro jednotlivce, školy, firmy i komunitní skupiny. Jejím cílem je vytvářet zelenější a zdravější městské prostředí. www.kokoza.cz
Kontakt pro média
Klára Pirochová, Konektor PR, E-mail: [email protected], Telefon: 732 801 881
Kristýna Svobodová, Kokoza, E-mail: [email protected],Telefon: 608 872 255
Mikuláš Duda, MOL ČR, E-mail: [email protected],Telefon: 725 541 826