7.7.2025 15:23

Uvedení na pravou míru a doplnění informací k článku Aktuálně.cz: Odmítají dodat léky, stěžují si lékárny na distributory. Stát ani po roce nezasáhl

Czech Republic Státní ústav pro kontrolu léčiv
AI summary

Státní ústav pro kontrolu léčiv reaguje na některá tvrzení v článku: Odmítají dodat léky, stěžují si lékárny na distributory. Stát ani po roce nezasáhl – Aktuálně.cz, v němž paní redaktorka uvádí, že “Stížnosti, které kvůli tomu lékárníci posílají na Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale nepomáhají. Ústav je ani po roce nezvládl prošetřit. Za možné porušení zákona tak nepadla jediná pokuta…“, nebo Státní ústav neplní svou funkci.“

Paní redaktorka se dotazovala na sankce (v souvislosti se zasláním výroční zprávy SÚKL za rok 2024), poté si ve čtvrtek 3. 7. 2025 vyžádala informace ke dvěma osobám (p. Hampel a P. Douby z Říčan) u případů s požadavkem termínu dodání odpovědí 4. 7. 2025, na což jsme paní redaktorce obratem odepsali, že se vynasnažíme odpovědi připravit. Ve stanoveném termínu 4. 7. 2025 však došlo v Praze a části ČR k rozsáhlému dlouhodobému výpadku energie, který postihl i SÚKL. S ohledem na vzniklou situaci nebylo možné v pátek 4. 7. 2025 zareagovat, přes toto 5. 7. 2025 v 5.30 vydána zpráva bez vyjádření SÚKL.

S ohledem na to, že v daném článku byla řada nepřesností, požádali jsme paní redaktorku o nápravu uvedení informací na pravou míru:

Ústav obdržel podnět od pana magistra Marka Hampela mimo jiné podnět na v článku diskutované nedodání léčivého přípravku EXACYL dne 4. 12. 2025, odpověď od Ústavu pan magistr obdržel 15. 1. 2025. S dotčeným subjektem byla zahájena kontrola, která stále probíhá, nebyla pravomocně ukončena.

Ústav může dále potvrdit, že obdržel podnět i od paní PharmDr. Dominiky Doubové dne 22. 11. 2025, odpověď jí Ústav byla doručena 30. 12. 2024. Také zde byla s dotčeným subjektem zahájena kontrola, která stále probíhá.

V souvislosti s dobou trvání šetření je důležité zdůraznit, že každé šetření musí být prováděno v souladu se zákonem a s maximální pečlivostí. Proces zahrnuje sběr a analýzu důkazů, šetření, případně inspekci, konzultace s odborníky a další navazující právní kroky. Tento postup a proces je časově náročný a nezbytný pro zajištění spravedlivého a zákonného rozhodnutí a nezbytný pro zajištění řádného prošetření.

Ústav sice v průběhu šetření osobu či subjekt, který zaslal podnět, neinformuje, vždy sděluje informace o pravomocně udělených sankcích na webu Ústavu.

Informace o šetření podnětů zaslaných SÚKL:

Oddělení dostupnosti léčiv od 1. 6. 2024 do 3. 7. 2025 obdržel celkem 14 podnětů v souvislosti s léčivými přípravky označenými příznakem omezená dostupnost, z toho u 4 podnětů bylo zjištěno, že k pochybení nedošlo, u jednoho podnětu bylo zjištěno drobné pochybení, které bylo řešeno Sdělením Ústavu, zbývající jsou v procesu šetření.

Na základě 8 podnětů bylo zahájeno šetření z moci úřední nebo kontrola, přičemž k šetřením, která stále probíhají, včetně navazujících správních řízení sankční povahy. K nepravomocným sankcím se nemůžeme vyjadřovat.

K pravomocnému rozhodnutí, a tedy k uložení sankce, došlo v souvislosti s kontrolní činností týkající se dostupnosti léčivých přípravků, včetně podnětů, u následujících Subjektů:

Informace o pravomocně uložených sankcích zveřejňujeme na webových stránkách SÚKL zde.

Od ČLnK jsme obdrželi 4 podněty, z nichž jednou bylo uděleno napomenutí, jednou nenalezeno pochybení a na základě dalších dvou proběhla kontrola u distributorů a tato řízení stále probíhají.

Věříme, že uvedení těchto souvislostí na pravou míru přispěje k objektivnímu pohledu na činnost SÚKL.

http://sukl.gov.cz/media/reakce-sukl/uvedeni-na-pravou-miru-a-doplneni-informaci-k-clanku-aktualne-cz-odmitaji-dodat-leky-stezuji-si-lekarny-na-distributory-stat-ani-po-roce-nezasahl