dTest: Vlak stojí, autobus nikde. Jaká jsou vaše práva?
Při cestování vlakem v rámci EU máte podle evropských pravidel nárok na odškodnění při zpoždění nad 60 minut, možnost vrácení jízdného i bezplatný návrat do výchozí stanice, přičemž výjimky platí mimo jiné při mimořádných okolnostech. U dálkových autobusových spojů delších než 250 km platí podobná práva, včetně možnosti náhradní dopravy v případě poruchy. Doporučuje se vždy požádat dopravce o potvrzení zpoždění a uchovat si doklady o nákladech pro případ reklamace.
Vlakem do zahraničí i za babičkou
Jestliže cestujete vlakem v rámci Evropské unie, řídí se vaše práva evropským nařízením o právech a povinnostech cestujících v železniční dopravě. Pravidla stanovená tímto nařízením se vztahují jak na mezinárodní, tak vnitrostátní spoje. „Česká republika si však uplatnila výjimku pro mezinárodní spoje, které začínají nebo končí mimo EU, s výjimkou spojů do Švýcarska. U těchto spojů tak nemusí být cestujícím přiznána plná práva, jako je například nárok na kompenzaci za zpoždění nebo zrušení spoje,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.
Pokud je při odjezdu nebo v průběhu cesty důvodné očekávat, že do cílové stanice dorazíte se zpožděním alespoň 60 minut, máte na výběr z několika možností. „Cestující může v takovém případě požádat o vrácení celé ceny jízdného, a to nejen za neuskutečněnou část cesty, ale i za tu již absolvovanou, pokud pro něj nemá další cestování vzhledem k původnímu plánu smysl,“ vysvětluje Hekšová a dodává: „V takovém případě má nárok i na bezplatný návrat do výchozí stanice.“ Druhou možností je pokračovat v cestě do cílové stanice jiným spojem při nejbližší příležitosti za srovnatelných podmínek, případně se nechat přesměrovat na pozdější spoj.
Nevyužijete-li možnost vrácení jízdného a dorazíte do cíle se zpožděním, máte nárok na finanční kompenzaci:
- ve výši 25 % z ceny jízdenky při zpoždění mezi 60 a 119 minutami,
- ve výši 50 % z ceny jízdenky při zpoždění přesahujícím 120 minut.
Tento nárok však neplatí bez výjimek. Kompenzaci nelze požadovat, pokud jste byli o zpoždění informováni před nákupem jízdenky. Dopravce rovněž neodpovídá za zpoždění, která byla způsobena mimořádnými okolnostmi, které nemají původ v železničním provozu, jako je například extrémní počasí. „Nárok nevzniká ani v případě, že zpoždění způsobil sám cestující nebo pokud bylo následkem jednání třetí osoby, kterému dopravce nemohl zabránit ani při vynaložení veškeré péče, například při zásahu policie nebo výskytu osob na trati,“ doplňuje Hekšová. Výjimka se však nevztahuje na chyby jiných dopravců na stejné trase ani na pochybení provozovatelů nádraží a infrastruktury.
V případě výraznějších zpoždění máte dále nárok na přiměřené občerstvení, ubytování nebo náhradní dopravu, pokud není možné pokračovat v cestě ještě tentýž den. Doporučuje se vždy požádat dopravce o potvrzení zpoždění a uchovat si účtenky pro případnou žádost o proplacení nákladů.
Dálkové autobusové spoje
Pokud cestujete linkovým autobusovým spojem na vzdálenost delší než 250 kilometrů a cesta začíná nebo končí v některém členském státě EU, vztahují se na vás rovněž práva podle evropské legislativy.
V případě, že je spoj zrušen, nebo zpoždění přesáhne 120 minut, máte podobně jako v případě železniční přepravy na výběr z více možností. Můžete požadovat vrácení jízdného, a pokud kvůli zpoždění cesta ztratila smysl, máte také právo na bezplatný návrat do výchozího místa. Druhou variantou je pokračovat v cestě jiným spojem za srovnatelných podmínek. Jestliže vám dopravce tuto možnost volby nenabídne, můžete kromě vrácení jízdného požadovat také kompenzaci ve výši 50 procent z jeho ceny.
„Pokud se autobus během cesty porouchá a dál nemůže pokračovat, má dopravce v takovém případě jasnou povinnost situaci řešit. Musí buď zajistit náhradní vozidlo, které cestu převezme přímo z místa poruchy, nebo cestujícího dopravit do nejbližšího vhodného místa, odkud může v cestě pokračovat, například na nejbližší terminál nebo přestupní bod,“ uzavírá Hekšová z dTestu.
Kontakt pro média:
Lucie Korbeliusová
[email protected], tel.: +420 604 556 874
dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci dTestu nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
http://www.dtest.cz/clanek-11663/dtest-vlak-stoji-autobus-nikde-jaka-jsou-vase-prava