Konferenční červen #PoštaSpojuje
Česká pošta prochází třetí fází své transformace s cílem zachovat svou existenci a přizpůsobit služby aktuálním potřebám státu, samospráv a občanů, zejména na venkově a v menších obcích. Na konferencích #PoštaSpojuje vedení podniku představilo nové možnosti spolupráce s obcemi, například výběr místních poplatků či rozšíření služeb, přičemž byla podepsána memoranda o spolupráci s klíčovými partnery. Generální ředitel Miroslav Štěpán zdůraznil ekonomickou stabilitu a připravenost České pošty reagovat na měnící se potřeby, přestože tradiční poštovní služby jsou postupně nahrazovány digitálními alternativami.
Česká pošta se nachází ve třetí fázi své systémové přeměny. V roce 2023 plánovala ztrátu ve výši 3,5 miliardy korun a vzhledem ke struktuře nákladů byla na pokraji insolvence. Cílem celého transformačního procesu bylo a je zachovat existenci České pošty. V první fázi proběhla ekonomická stabilizace podniku, díky které bylo možné vůbec zahájit samotnou strategickou transformaci. Poté došlo k fyzickému, právnímu a účetnímu oddělení komerčních balíkových služeb sdružených do Balíkovny od České pošty, která poskytuje služby veřejného zájmu. Tento náročný interní proces není na první pohled vidět, ale o to je důležitější. Nyní se státní podnik nachází v třetí etapě, kdy je definována nová role a úloha Pošty ve společnosti, kdy jsou zaváděny ty služby, o které mají stát, samosprávy a občané zájem z toho důvodu, že pouze Česká pošta je umí po celém území Česka realizovat. Zde konkrétní změny naopak uvidí všichni.
Tento vývoj České pošty z posledních let představilo vedení státního podniku na dvou červnových konferencích #PoštaSpojuje, a to zástupcům samospráv a své střednímu managementu.
Na konferenci, která se pro starosty, kterých se zúčastnilo 180, konala ve čtvrtek 5. června, představili zástupci České pošty možnosti, které nelze nevyužít. Pošta je se svojí pobočkovou a kontaktní sítí připravena spolupodílet se na rozvoji obcí poskytováním požadovaných služeb. „Jsme připraveni otestovat služby, na které bude poptávka od státu, obcí a občanů,“ říká generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.
Ministr vnitra Vít Rakušan starosty a další představitele měst a obcí ujistil, že Česká pošta i po své transformaci zůstane hlavním prostředníkem v komunikaci občanů se státními orgány, samosprávami a soukromými firmami.
„Česká pošta má své nezastupitelné místo zejména na venkově a v menších obcích. Z městského pohledu možná přítomnost státního podniku nedává stoprocentní smysl, ale na české vesnici je pošta často jedinou variantou, jak poslat peníze, dopis, vyřídit si vybranou agendu Úřadu práce, nebo převzít balík. Česká pošta se mění v kontaktní místo pro občany malých obcí a samospráv,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.
Generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán uvedl konkrétní příklad, kde Česká pošta obcím chybí. „Nepožadujeme další peníze od státu, nepotřebujeme, aby nás platil daňový poplatník. Podle rigidní legislativy musíme stále udržovat naše dvě páteřní sítě, pobočkovou a kontaktní, na hmotu, které je ovšem z pohledu tradičních poštovních služeb klesající a nahrazuje ji její digitální alternativa. Zadání státu se léta nemění, přestože dopisy a peněžní poukázky ubývají. Hledáme další možnosti, jak využít naše sítě, které mají dostatek volných kapacit, aby stát a občané nemuseli do Pošty dávat peníze navíc. Příkladem může být výběr místních poplatků. Při návštěvě jednoho menšího města jsem na úřadě prošel kolem dvou kanceláří, kde se různé poplatky vybíraly. A to je právě ta činnost, kterou pro obce může vykonávat Česká pošta. Umíme plno věcí a je na samosprávách, zda budou chtít naše možnosti a služby využít. Jsme jejich přirozeným partnerem a jsme připraveni naší prací zvyšovat životní standard obcí, a tedy i občanů. Možnosti máme, je jen na státu a samosprávách, zda budou chtít náš potenciál využít,“ uvedl generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.
V panelové diskusi zástupci Pošty představili všechny úspěšné projekty se samosprávou. Úřad práce. Pošta Partner. Výdej balíků ostatních přepravců. A také již zmíněný výběr místních poplatků.
Tyto a další příklady ukázaly, že Česká pošta a samosprávy jsou v regionech přirozenými partnery, což bylo během konference stvrzeno podepsáním memorand o vzájemném porozumění a spolupráci mezi Českou poštou, Ministerstvem vnitra, Svazem měst a obcí České republiky, Sdružením místních samospráv a Asociací dobrovolných svazků obcí České republiky.
Záznam celé konference můžete zhlédnou na kanále YouTube České pošty.
KONFERENCE POŠTA SPOJUJE 1. část
KONFERENCE POŠTA SPOJUJE 2. část
Ve čtvrtek 26. června vedení České pošty a Balíkovny představilo 400 zástupcům středního managementu obou entit obchodní a strategické plány do budoucna. Součástí prezentací byl popis finančního zajištění provozu pro následující období. Z čísel jasně plyne, že Česká pošta a Balíkovna jsou ekonomicky stabilizované společnosti. Představa, že z roku nárok bude Česká pošta v miliardových ziscích, je lichá.
Zdravici formou videa zaslal pošťákům ministr vnitra Vít Rakušan.
Generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán ujistil všechny přítomné, že vedení státního podniku vede o budoucnosti podniku odborné debaty na různých platformách, jakou jsou obě komory parlamentu, sdružení zastupující města a obce a další uskupení, kterých se poštovní činnost týká.
„Poskytovat dnes konzervativní poštovní služby v podmínkách digitalizace s rigidní legislativou v zádech není vůbec jednoduché. Tím, že poštovní provoz funguje bez systémových problémů, se nám před zákonodárci lépe obhajují naše kroky. Máme vlastní data, politici mají vlastní zkušenosti s Poštou a díky tomu s nimi můžeme vést seriózní, věcnou a konstruktivní debatu. Za to všem pošťákům díky,“ řekl na konferenci #PoštaSpojuje generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.
Nezkreslené předávání informací provozním zaměstnancům je jedním ze základních pilířů firemní kultury jak České pošty, tak Balíkovny.