S baterkou do jeskyně, za zvířaty nebo příběhy z Terezína? Letní výlety, na které děti nezapomenou
Ve Strahovském klášteře v Praze mohou děti letos v létě navštívit výstavu věnovanou 60. výročí Večerníčku. Zde můžete doslova vstoupit do pohádkových světů, prozkoumat kulisy a kresby a zažít, jak vzniká animace. Interaktivní zábavu nabízí o kousek dál v centru města například také Muzeum smyslů, kde si kromě četných optických iluzí můžete vyzkoušet i třeba chození vzhůru nohama.
Pro ty, kteří rádi staví a pracují rukama, se v Mladé Boleslavi během prázdnin koná Festival QI Play. V prostoru Škoda Muzea si můžete vyzkoušet nejrůznější smyslové a logické hračky, montessori pomůcky i hlavolamy. Tvořivosti učiníte zadost i v Centru stavitelského dědictví v Plasích na Plzeňsku, kde se můžete pustit do budování pomocí tradičních stavebních řemesel na speciálním „stavebním hřišti“. Během srpna se pak Zámek Litomyšl promění ve Velkou papírovou hernu, ve které si mohou děti stavět domky, bunkry, schovávačky, labyrinty nebo cokoliv dalšího. Zámek zároveň nabízí i dvě interaktivní dětské trasy: Sgrafíkova cesta a Bedříšek a stroj času, kde při plnění úkolů a luštění hádanek objevíte příběhy, které ožívají v ulicích, zahradách i podzemí.
Kdo dává přednost čerstvému vzduchu, může se s dětmi vydat do Zeměráje u Orlíku nad Vltavou. Tento rozlehlý zážitkový park spojuje přírodu, hry a historii – děti tu mohou například bosky procházet přírodními stezkami, hledat poklady ve středověké vesnici nebo zkoumat pravěké fosilie v paleonalezišti.
Podobně propojuje hru a poznávání v přírodě i Park Boheminium v Mariánských Lázních, kde se můžete seznámit s českými kulturními památkami v miniaturním provedení, nebo Muzeum v přírodě Zubrnice, které přibližuje život na sudetském venkově v první polovině minulého století.
Pod širým nebem se odehrává i každoroční Festival planet, který na brněnské Kraví hoře nabídne od 7. do 13. července a od 4. do 10. srpna desetimetrové modely vesmírných těles, chemické pokusy, projekce i letní kino v areálu hvězdárny.
Vesmírný model můžete spatřit také v Ekotechnickém centru Alternátor v Třebíči, které sídlí v areálu bývalé Baťovy továrny. Kromě expozic o vědě a technice uvidíte obří model planety Země, na který zde promítají různá videa. Techniku si užijete i v Technickém muzeu v Liberci na interaktivní výstavě S hlavou v oblacích, kde uvidíte skutečné letecké vrtule a motory, které české firmy vyrábějí pro celý svět.
Pro dobrodruhy se v Jeskyni Na Špičáku v Olomouckém kraji během léta konají speciální „baterkové prohlídky“ – pouze za světla čelovek a s výkladem, který návštěvníky zavede do hlubin dávné historie i podzemní přírody. Milovníky zvířat by mohla zaujmout putovní výstava liberecké iQLANDIE „Mezi námi zvířaty“, která bude v létě hostovat v Kroměříži. Děti si tu mohou porovnat svou paměť, čich nebo rychlost s vybranými zvířaty a zjistit, jakými smysly vnímají svět jiní živočichové. Výstavu, která zabaví celou rodinu, doplní exponáty ze zoologické sbírky Muzea Kroměřížska.
Svědectví židovské dívky Evy, která přežila Terezín, přináší výstava Herrmannovic holka v Opavě. Je zpracovaná citlivě, interaktivně a přístupně i pro děti – kombinuje ilustrace, filmové záznamy i herní prvky. Příběh si děti mohou přečíst také v knižní podobě, která je k dostání přímo na výstavě.
Prázdniny ale nemusí být jen o jednotlivých výletech. Pokud se chystáte do Krkonoš, po celé léto zde probíhá razítkovací hra Pohádkové Krkonoše, která vás provede až 44 místy napříč horami. A po celé republice můžete s dětmi vyrazit na některou z 290 poznávacích tras projektu Skryté příběhy. Stačí si stáhnout aplikaci a vydat se po stopách významných i zapomenutých osobností českých dějin – na zámky, do měst i do přírody.