30.5.2025 07:02

Vítězové soutěže zemědělství a lesnictví na Vysočině se vydali na inspirativní exkurzi

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Monika Brothánková

Vítězové letošního ročníku Soutěže zemědělství a lesnictví na Vysočině se v uplynulých dnech zúčastnili dvoudenní exkurze, která jim otevřela dveře do světa moderního i tradičního zemědělství a lesnictví. Soutěž, která se každoročně koná za podpory Kraje Vysočina a ve spolupráci s odbornými školami a institucemi, má za cíl podpořit zájem mladé generace o přírodu, krajinu a udržitelné hospodaření.

Do krajského kola soutěže se letos probojovalo 66 žáků základních škol z celého regionu. Dvacet nejúspěšnějších chlapců a děvčat ve věku 14–15 let bylo odměněno vzdělávací a zážitkovou exkurzí, během níž navštívili například farmu Václava Dubna, zaměřenou na produkci slepičích vajec ve volném chovu. Dále zavítali do Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, kde se seznámili s historií pěstování brambor a nahlédli i do unikátní genetické banky brambor.

V Novém Městě na Moravě navštívili firmu MOREAU AGRI, zabývající se prodejem zemědělské techniky, kde si prohlédli moderní krmné vozy, lisy na slámu a píci i manipulační techniku.

První den exkurze vyvrcholil programem v prostorách Agro-technické střední školy v Bystřici nad Pernštejnem. Děti si zde mohly vyzkoušet jízdu na autoškolním trenažéru, simulátoru sváření, výrobu rámečku pro včelí mezistěnu nebo jízdu v automobilu postaveném samotnými studenty střední školy.

Druhý den pokračoval exkurzí v zážitkovém a vzdělávacím centru EDEN v Bystřici nad Pernštejnem. Účastníci si prohlédli panský dvůr z počátku 20. století, kovárnu, horáckou vesnici a zkusili si psa husím brkem.

Odpolední část programu byla věnována lesnictví. V lesních porostech Lesního družstva Přibyslav si žáci prohlédli výsadby založené v rámci projektu „Nový les jinak“. Tento projekt realizovaný ve spolupráci s výzkumnými ústavy se zaměřuje na obnovu kalamitních holin pomocí inovativních přístupů, které podporují biodiverzitu a zvyšují funkčnost lesních ekosystémů.

„Velmi mě těší, že mladí lidé mají zájem o krajinu, ve které žijí, a díky této soutěži mohou získat hlubší povědomí o tom, jak funguje zemědělství a lesnictví v praxi. Podpora vzdělávání v oblasti zemědělství a lesnictví a udržitelného hospodaření je pro Kraj Vysočina klíčová,“ sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast vodní a lesní hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Řehoř.

  • Více informací Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4132362&id_org=450008