Za svoji prvotinu Za oponou války: Zpravodajem nejen na Blízkém východě, kterou napsal v roce 2018, získal ocenění Magnesie Litery v kategorii Kosmas cena čtenářů. „V tu chvíli, kdy mě na cenách vyhlásili jsem tam seděl a opravdu nevěřil vlastním uším. Tenhle šok mám pořád a je to jeden z největších okamžiků mého života. U nové knihy Mezi mlýnskými kameny, bych si přál, aby si ji lidé hlavně přečetli. O Gaze všichni mluví, ale neví o ní vůbec nic a dějiny Gazy v češtině nevyšly, proto jsem se rozhodl sepsat tenhle historický exkurz s reportážemi,“ říká.
popisuje Jakub.
V anotaci knihy se píše ‚V časech vypjaté společenské diskuze nabízí nezaujatý a poučený reportážní pohled.‘ Podle Jakuba je ale v této větě chyba. „Ten pohled není nezaujatý, on je velice zaujatý, protože, když po mně někdo bude chtít, abych si zvolil Losnu nebo Mažňáka, tak bude velice zklamaný mojí odpovědí, protože já řeknu, že oba. A to si myslím, že je něco, co se neodpouští, a ne jenom v české debatě. Zkrátka když neřeknete jednoduché ano nebo ne, neřeknete bílá nebo černá. Aktuální konflikt mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás a jeho menšími juniorními partnery v Gaze, je ale něco, co není černobílé a je to mnohem komplikovanější. Já neřeknu ti jsou dobří a tihle zlí.“
Charita ČR má založené sbírkové konto na Gazu a pomáhá i přímo v oblasti. U nás si ovšem málokdo dokáže představit, jak tamní obyvatelstvo válkou strádá. Nejde to především z důvodu špatného přístupu do oblasti, kam izraelská armáda málokdy pouští reportéry. Od roku 2007 tu je navíc islamistická diktatura a v zemi je tak těžké narazit na nezávislé novináře. Proto jsou informace odtud poměrně nespolehlivé.
„Pokud se tam nějací reportéři dostanou, tak ne vždy jsou spravedlivými zdroji. Příkladem je katarská stanice Al-Džazíra, která bývá oslavována jako arabská CNN, jenomže ona má jeden zásadní rozdíl oproti americké CNN, která je nezávislou a komerční stanicí. Ta katarská je vlastněná tím, kdo vládne v Kataru a v ten moment je součástí ambiciózní zahraniční politiky malého a nesmírně bohatého státu, který si buduje napříč celým světem velmi vlivové skupiny, a právě Gaza je součástí této politiky,“ vysvětluje Jakub.
Válka mezi Hamásem a Izraelem mimo jiného také ukázala, jaký vliv má na Blízký východ Evropa a Spojené státy. Ty jsou i podle slov Jakuba jedinými, které alespoň trochu na toto území dokážou působit.
dodává.
Poslechněte si náš podcast nejen online, ale také v rozhlasovém vysílání Radia Proglas v sobotu 31. května ve 20:15, v neděli 1. červen v 16:55 a v pondělí 2. června v 20:15. Časy jsou orientační a mohou se mírně lišit.
Pro další informace a poslech předešlých dílů navštivte stránky podcastu ChariTALK.
Přejeme vám příjemný poslech!
http://www.charita.cz/aktuality/zahranicni/podcast-jakub-szanto-gaza