20.5.2025 13:34

Zlatá jeřabina 2024 zná vítěze. Přes 13 tisíc hlasujících rozhodlo o nejlepších kulturních počinech Vysočiny

Czech Republic Krajský úřad Kraje Vysočina Monika Brothánková

„V kategorii Kulturní aktivita si prvenství odvezli zástupci akce Živý betlém v Třebíči, následovaný výstavními projekty Až na dno / Vulkánovy děti v Telči a Českou mší vánoční ve Velkém Meziříčí,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Miloš Hrůza, který zároveň předal čestné uznání za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví za obnovu šindelových střech v areálu mlýna v Petrovicích u Nového Města na Moravě.

„Jsme v úžasu, že se nám podařilo střechu kostela obnovit a samozřejmě vyhrát Zlatou jeřabinu. Do Sněžného jsem přišla před čtyřmi lety, kdy obnova začínala. Byl to tedy pro mě první projekt. Původně jsme si myslela, že budu z okna kuchyně na faře sledovat, jak obnova probíhá, ale velmi brzy jsem musela na lešení vylézt a začít práce koordinovat. Aktuálně vybíráme firmu, která nám opraví naše varhany,“ svěřila se farářka Martina Kadlecová ze Sněžného.

V kategorii Péče o kulturní dědictví zvítězila obnova střechy evangelického kostela ve Sněžném, na druhé příčce se umístila prezentace architektonických a uměleckých hodnot Hotelu Medlov a třetí místo obsadily komentované procházky a přednášky v Jihlavě organizované Bránou Jihlavy.

„O minulých Vánocích to byl sedmý ročník Živého betléma. Z původně menší akce se dnes už stala, a to říkám s pokorou, profesionální akce dělaná amatéry, na které se podílí zhruba stovka lidí, od osvětlovačů až po herce. Zajímavostí je, že scénář napsali dva sedmnáctiletí farníci, kteří dřív v betlému účinkovali, a teď nám slíbili, že pro nadcházející rok napíšou nový autorský scénář,“ prozradil Pavel Opatřil, farář ve farnosti Třebíč-zámek.

„Zlatá jeřabina každoročně potvrzuje, že obyvatelům Vysočiny záleží na kultuře i historických hodnotách. Dokládá to nejen počet přihlášených kulturních aktivit a památkových obnov, ale také více než 13 tisíc hlasů v anketě určené veřejnosti,“ poznamenal hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla, který osobně v Havlíčkově Brodě předal emeritnímu kastelánovi zámku v Telči Bohumilu Norkovi bronzovou pamětní medaili Kraje Vysočina za dlouholetou péči o kulturní dědictví Kraje Vysočina.

Do ankety, která probíhala po celý měsíc březen, přišlo celkem 13 068 platných hlasů – 7 025 v kategorii Kulturní aktivita a 6 043 v kategorii Péče o kulturní dědictví. Ocenění na prvních třech místech si převzali ceny v podobě kované jeřabiny, diplomu a finanční odměny v hodnotě 50 000 Kč, 30 000 Kč a 15 000 Kč. Kompletní výsledkovou listinu najdete pod tímto odkazem.

Cílem ankety Kraje Vysočina je zviditelnit mimořádné kulturní počiny i příkladnou péči o památky na Vysočině. Do nominací se zapojují města, obce, knihovny, muzea, galerie i neziskové organizace. Vítězné projekty vybírá veřejnost z předvýběru dvaceti nejlepších počinů v každé kategorii.

1. místo v kategorii Kulturní aktivita získal Živý betlém v Třebíči

1. místo v kategorii Péče o kulturní dědictví patří obnově střechy evangelického kostela ve Sněžném

Bohumil Norek, emeritní kastelán zámku v Telči, přebírá bronzovou pamětní medaili od hejtmana Martina Kukly.

Zástupce stavební firmy přebírá čestné uznání za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví za obnovu šindelových střech v areálu mlýna v Petrovicích u Nového Města na Moravě.

http://www.kr-vysocina.cz/vismo/dokumenty2.asp?id=4132229&id_org=450008