19.5.2025 10:30

Impulzy pro přeshraniční spolupráci 2025 – zástupci Euregio Silva Nortica se setkali v Gmündu

Czech Republic Krajský úřad Jihočeského kraje

Euregio Silva Nortica prosperuje díky nasazení obou stran. Zástupci Rakouska a České republiky se setkávají třikrát ročně, aby přivedli do života společné iniciativy. Pod vedením předsedů ERSN, federální radní Rakouska a starostky Margit Göll a Pavla Hrocha, předsedy MAS Střední Povltaví se bilancovalo nad rokem 2024 a plánovaly se další kroky - s jedním jasným závěrem: „přeshraniční soudržnost funguje a přináší viditelné ovoce“.

Jen v lednu bylo v rámci Fondu malých projektů schváleno 30 malých přeshraničních projektů - 20 z nich podporuje setkávání lidí, 10 posiluje kulturu a cestovní ruch podél česko-rakouské hranice. Dalších 30 projektů v současné době čeká na rozhodnutí Regionálního monitorovacího výboru v květnu. S výhledem do budoucna se mají prosadit témata jako spolupráce škol, plánovaná zemská výstava 2028 na téma „Vodní svět Waldviertel“ a České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028. „ ,“ zdůraznili členové výboru - podporu poskytuje správce Jihočeská Silva Nortica a jeho regionální partner NÖ.Regional osobně nebo online. Nyní je ideální čas na přípravu a konzultaci projektových záměrů a hledání partnera v Rakousku, protože uzávěrka 4. kola příjmu žádostí o malé projekty je 29. října 2025. Informace na webových stránkách: www.silvanortica.com.

Dalším tématem byl projekt Interreg „plants4cooling“, který připravuje výsadby ve veřejné zeleni obcí euroregionu šetrné ke klimatu.
Euregio Silva Nortica také plánuje na začátek září exkurzi pro starosty s cílem podpořit dialog o aktuálních regionálních otázkách. Téma a konkrétní termín budou následovat.

Emocionálním vrcholem bylo rozloučení s Františkem Štanglem, dlouholetým českým motorem Euregia Silva Nortica. Bývalý starosta Nových Hradů, radní pro cestovní ruch Jihočeského kraje, ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a také předseda a v posledních letech místopředseda euroregionu na české straně charakterizoval ducha dlouholeté spolupráce. Společná návštěva se starostkou města Gmünd Helgou Rosenmayerovou a odborníkem Haraldem Winklerem v Muzeu soudobých dějin v Gmündu byla skvělou příležitostí k srdečnému poděkování. Jeho působivá dokumentace sahá od vzniku největšího evropského uprchlického tábora první světové války v Gmündu až po současnost, kdy lze těsné soužití obyvatel Gmündu a Českých Velenic po mnoha letech odloučení považovat za evropský vzorový projekt. Federální radní Rakouska a starostka Margit Göll předala Františku Štanglovi osobní ocenění za „dlouholetou spolupráci bez hranic“.

http://kraj-jihocesky.cz/cs/impulzy-pro-preshranicni-spolupraci-2025-zastupci-euregio-silva-nortica-se-setkali-v-gmundu