Nástroj na predikci recidivy rakoviny prsu vyvinuli studenti FIT ČVUT na Rakathonu 2025
Tým z FIT ČVUT s názvem IOC ve složení Bc. Vojtěch Müller, Bc. Štěpán Tupý, Bc. Lukáš Petrželka a Bc. Matěj Frnka se umístil na třetím místě s výzvou Rekurze. Na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vytvořili predikční systém, který odhaduje pravděpodobnost relapsu rakoviny prsu u pacientek v remisi.
Rakathon je pořádaný 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy společně s Fakultní nemocnicí Motol. Během dvou dnů týmy řešily 8 výzev které navrhli samotní lékaři a specialisté z FN Motol spolu s partnery soutěže. Výzvy se týkaly například využití umělé inteligence v diagnostice, zjednodušení sdílení informací mezi pacienty a lékaři, zlepšení zpracování dat z radioterapie a chemoterapie nebo optimalizaci poskytování onkologické péče v Česku. Studenti si kromě nabídky spolupráce s onkology odnesli i peněžní výhry v hodnotě 150 000 korun.
Poprvé v historii českých zdravotnických hackathonů byly využity syntetické zdravotnické záznamy z ÚZIS, které umožnily testování řešení bez využití citlivých osobních dat skutečných pacientů.