2.4.2025 22:07

Test napařovačů oděvů 2025

Czech Republic DTest

Ruční napařovače oděvů jsou malé přístroje, které produkují horkou páru, s jejíž pomocí můžete vyhladit nežádoucí záhyby na oblečení. Obejdete se přitom bez žehlicího prkna, neboť napařování probíhá primárně vertikálně, svršky se obvykle žehlí zavěšené na ramínku. Mnohé modely poskytují rovněž možnost žehlení v horizontální poloze. Setkat se můžete i s různými kartáčovými či jinými nástavci.

Výrobky v testu

  • 13 napařovačů oděvů
  • cena od 500 do 3000 Kč
  • ruční napařovače značek Tefal, Philips, Concept, Eta, Lauben, Lidl, Orava, Sencor, SteamOne, Steamery

Výsledky dalších testů žehliček a parních generátorů najdete v naší databázi.

Výhodou napařovačů jsou kompaktní rozměry, díky kterým se dobře hodí na cesty nebo pro rychlé upravení oděvů. Oproti žehličkám i parním generátorům mají výrazně menší nádobku na vodu. Jejich parketou je zejména rovnání jemných tkanin, ať už jde o lehké šaty, halenky, či třeba záclony. Zda obstojí i při náročnějších úkolech a ulehčí vám žehlicí povinnosti, jsme zjišťovali v testu.

Nešetřili jsme je

Odborníkům, kteří pro nás v laboratoři pravidelně testují žehličky, jsme svěřili 13 ručních napařovačů. Prověřovali je podle totožného testovacího programu. Díky tomu můžete výkony napařovačů a žehliček vzájemně porovnat (na generátory jsme v hodnocení o něco tvrdší). Mohlo by se to zdát vůči napařovačům přísné, my se však domníváme, že pro spotřebitele je přímé srovnání užitečné, neboť se mohou rozhodnout, který produkt je pro ně vhodný, a zjistit, co od něj ve skutečnosti mohou čekat. Našim nezávislým testům můžete důvěřovat. Díky dTestu zjistíte, zda jde o kvalitní přístroj, či nikoliv.

Co také testujeme

S péčí o prádlo vám pomůže dTest. Otestovali jsme:

  • žehličky a parní generátory,
  • žehlicí prkna,
  • pračky,
  • sušičky,
  • pračky se sušičkou,
  • různé prací prostředky,
  • řadu dalších výrobků, které najdete zde.

V testu se zjišťovalo, jak dobře napařovače rovnají různé typy látek, konkrétně polyester, bavlnu a džínovinu. K jejich zmačkání se v laboratoři využívá speciální zařízení a lidský faktor je vyřazen i v samotném žehlení, neboť ho provádí automatizované rameno. Také se měřilo, kolik páry dokážou napařovače vyprodukovat, zda odolají poškrábání a jestli se snadno obsluhují. Největší podíl na celkové známce má zkouška odolnosti vůči zanesení, což je náročný zátěžový test, který pomáhá odhalit předpokládanou životnost spotřebičů. Detailní popis metodiky najdete v sekci Jak testujeme.

Jak se napařovačům dařilo?

Zkouška žehlení nedopadla moc slavně. Většinou jsme sledovali průměrné či horší výkony a v kvalitě vyhlazení záhybů byly rezervy. Dalo by se očekávat, že všechny napařovače předvedou solidní intenzitu výdeje páry, když je na ní založená veškerá jejich práce. Ve skutečnosti jsou však mezi jednotlivými modely nemalé rozdíly. To stejné pak ukázala také zátěžová zkouška, ne všechny napařovače jsou odolné. Z hlediska obsluhy a ergonomie také nemůžeme pochválit všechny modely. Detaily se dozvíte v testu.

Pokud přemýšlíte, zda si pořídit napařovací žehličku, parní generátor či ruční napařovač a jak je nejlépe vybrat, kromě výsledků testů by vám mohl pomoci i náš přehledný nákupní průvodce.

http://www.dtest.cz/clanek-11466/test-naparovacu-odevu-2025