Spojme se a ukončeme násilí na ženách a dívkách!👩🏽👩🏻👩🏾
Násilí na ženách je i nadále překážkou pro dosažení rovnosti, rozvoje, míru.
25. listopadu si připomínáme Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách a dívkách. Násilí na ženách je jedním z nejrozšířenějších případů porušování lidských práv na světě, které má své kořeny v genderové nerovnosti, diskriminaci a škodlivých kulturních a společenských normách.
Jednou z cest, jak omezit domácí násilí, kromě celosvětové osvěty, je i vzdělávání, které je pro mnoho dívek nedosažitelným cílem. Znevýhodnění ve vzdělávání nepředstavuje pouze hlavní překážku všeobecné školní docházky, ale promítá se i do omezení příležitostí na trhu práce. Zvýšení finanční nezávislosti žen a dívek podporuje jejich sebedůvěru a otevírá jim nové možnosti. Ze zkušeností víme, že když jsou dívky a ženy vzdělávány, vidíme rychlejší snížení chudoby, lepší zdravotní stav matek a nižší dětskou úmrtnost. Vzdělávání také snižuje míru násilí. Každý rok, který dívka stráví ve škole, může zvýšit její výdělky v dospělosti až o 20%.
Člověk v tísni v Nepálu posiluje postavení žen prostřednictvím vzdělávání
V Nepálu mohou některé z dívek navázat na technické odborné vzdělávání (TVET), kde si můžou zvýšit kvalifikaci a tím i svojí šanci uplatnit se na trhu práce.
Prostřednictvím projektu Aarambha, který je financován organizací UK AID v rámci Dívčí vzdělávací výzva (Girls' Education Challenge), ČvT od Roku 2018 zřídil 462 komunitních vzdělávacích center, kde se dívky po dobu 9 měsíců učí číst a psát. Součástí je i výuka zaměřující se na sexuální výchovu, reprodukční zdraví, právo a osobní bezpečnost, základní finanční gramotnost a základy obchodování.
V Etiopii může být přístup ke vzdělání pro dívky omezen. Často nemohou navštěvovat školu z finančních nebo kulturních důvodů. V Etiopii je zvykem, že všichni, včetně dětí a to především dívek, pomáhají s chodem domácnosti - starají se o mladší sourozence, nosí vodu, sbírají dříví, připravují jídlo. Právě díky těmto povinnostem dívky často školu opouští v útlém věku. Cílem je podpora rovnocenného a inkluzivního prostředí nejen ve školách ale i mimo ně. Včetně zapojení dívek se zdravotním postižením, které jsou zranitelnější.
"Dívky jsou díky vzdělání emancipované a schopné si prosadit své postoje. Krůček po krůčku si nutnost a prospěšnost vzdělávání dívek uvědomuje i celá společnost" dodává Jana Vyhnálková, koordinátorka projektu.
Do projektu Leave No Girl Behind bylo za dobu trvání zapojeno 25 000 dívek ve věku 9 až 18 let.
Kancelář Člověka v tísni v Kambodže se ke kampani připojí tím, že ve večerních hodinách nasvítí budovu kanceláře oranžovým světlem.
Tam, kde byli novináři tradičně jen muži z vyšších společenských kast, jsou noviny Khabar laharija malou revolucí. Pro oběti znásilnění nebo nelegální těžby je to často jediný prostor, kde se mohou vyjádřit. Aby noviny udržely krok s dobou, přesouvají se nyní do digitálního světa – a s nimi i reportérky, z nichž se mnohé musejí teprve naučit zacházet s chytrými telefony. Novinářská práce pro ně ale i v online prostoru zůstává cestou, jak navzdory nedůvěře, kastovní i genderové diskriminaci i sílícímu náboženskému radikalismu usilovat o spravedlivější svět. Film Zapáleny do psaní je k vidění na Jeden svět online spolu s dalšími filmy.
Zastavme společně násilí na ženách a dívkách!
Další informace naleznete na:
https://spotlightinitiative.org
https://www.unwomen.org/
https://ncadv.org
https://16dayscampaign.org
http://www.clovekvtisni.cz/unite-spojme-se-a-ukonceme-nasili-na-zenach-a-divkach-9713gp