23.11.2022 14:23

Na FZS přednášeli kolegové z partnerských univerzit v Trnavě a v Bratislavě

Czech Republic Západočeská univerzita v Plzni Lucie Brůžková

Ve čtvrtek 10. listopadu se uskutečnila přednáška kolegyně odborné asistentky Alžbety Kaiglové z partnerské Trnavské univerzity v Trnavě, kde působí na Katedře laboratorních vyšetřovacích metod ve zdravotnictví. Přednáška Helminti jinak - Možnosti vyšetřování močové schistosomózy v podmínkách subsaharské Afriky, experimentální využití hlístice C. elegans s indukcí RNA interference byla určena studujícím z 2. a 3. ročníku studijního programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Alžběta Kaiglová při ní seznámila studenty a studentky s pojmem helmint neboli cizopasný červ, jenž způsobuje schistosomózu, nejvýznamnější infekční onemocnění lidí právě helmintického původu.

Právě léčbu schistosomózy, vedoucí ke karcinomu močového měchýře, vyžaduje více než 90 % obyvatel subsaharské Afriky. Přednášející také představila projekt v Keni ve spolupráci s Trnavskou univerzitou, který probíhal ve zdravotnických centrech prvního kontaktu na pobřeží Indického oceánu, s cílem zjistit míru onemocnění u 451 dobrovolníků, zmapovat zamoření vodních zdrojů a vyhodnotit vliv používané preventivní strategie na výskyt schistosomózy.

V úterý 15. listopadu pak Fakulta zdravotnických studií hostila prof. Jozefa Šidla partnerské Univerzity Komenského v Bratislavě, který působí ve funkci vedoucího na tamějším Ústavu soudního lékařství Lékařské fakulty a rovněž na oddělení soudního lékařství na Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí v Bratislavě. Profesor Šidlo zaměřil přednášku na téma Soudní lékařství – vyšetřování lidského těla po smrti, a obohatil tak výuku 2. ročníku studijního programu Fyzioterapie, Ergoterapie, Ortotika – protetika. Studenty a studentky seznámil se základními pojmy a historií soudního lékařství a průběhem pitvy, následoval přehled chorob objevených či objasněných pomocí pitvy od roku 1950, dále přínosy pitvy a jakým způsobem probíhá právě vyšetřování lidského těla po smrti v praxi, to vše doplněno četnou fotodokumentací.

Fakulta zdravotnických studií si velice cení možnosti přivítat tyto zahraniční odborníky a rovněž doufáme, že tím byla obohacena výuka našich budoucích zdravotních odborníků. Těšíme se na další spolupráci s partnerskou Trnavskou univerzitou v Trnavě a partnerskou Univerzitou Komenského v Bratislavě!

http://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=4931