12.3.2025 07:47

Ženská síla na olympiádě! Podívejte se na nejsilnější pařížské příběhy českých reprezentantek

Czech Republic Česká olympijská Jaroslav Vychodil

Nikola Ogrodníková v Tokiu nepostoupila z kvalifikace kvůli přešlapu u pokusu, který byl tak daleký, že by v pohodě splnil limit. To stejné se jí málem stalo i v Paříži. Ale nakonec to zvládla. Blízko vyřazení byla i ve finále. Ale ve třetím pokusu oštěp letěl do vzdálenosti 63,68. Tedy nejdál za poslední roky. Svůj nejlepší výkon předvedl právě v tom pravém okamžiku a získala emotivní a senzační bronz.

Linda Nosková a Karolína Muchová

Holky se před turnajem skoro neznaly. Na okruhu WTA se občas pozdravily v šatně a dle vlastních slov se tak nějak „registrovaly“. Kája měla hrát původně debla s Markétou Vondroušovou. Ale ta se bohužel před hrami zranila, a tak jí zastoupila Linda. A holky začaly na kurtech Roland Garros předvádět perfektní tenis. Postupně vyřadily veliké favority. Alexandrovou a Vesninovou z Ruska, nasazené jedničky Guaffovou a Pegulaovou i nebezpečný pár z Tchaj-wanu. A nejednou byly v semifinále. Poslední dva kroky už byly nad jejich síly, ale i tak zanechaly Paříži nesmazatelnou stopu.

Barbora Krejčíková

Do turnaje vstupovala jako wimbledonská vítězka. Bára dokázala ve třech těžkých zápasech postupně vyřadit Sorribesovou, Wangovou i Svitolinovou. A rázem byla ve čtvrtfinále olympijského turnaje. Dohnal ji ale těžký program a únava. Hrála i debla a organizátoři museli kvůli dešti všechny zápasy nahustit. Bára tak nastoupila do na kurtech Roland Garros do 7 zápasů za 5 dní. Spousta špičkových tenistek do Paříže vůbec neodcestovala. Bára i přes smrtící program neváhala. Olympiádu si užila jak se svými fanoušky, tak v rámci českého týmu.

Amálie Švábíková

Patřila do užšího kruhu favoritek. Ale světová konkurence je ve skoku o tyči opravdu velká. Kvůli většímu počtu finalistek organizátoři museli šetřit časem a vynechávat některé postupné výšky. Například 475 cm. A tak pro vynikající umístění a postup do boje o medaile bylo nutné skočit rovnou 480 cm. To je o 7 centimetrů více, než byl Amálčin dosavadní osobák. Tuhle výšku neměla na závodech nikdy ani na stojanech, natož aby to skočila. Napoprvé ještě laťku podběhla, ale druhý pokus byl nadějnější. A při třetím to přišlo! Český rekord a 5. místo! Druhá nejlepší Evropanka olympijských her v Paříži. Lépe to snad ani dopadnou nemohlo a Amálie blízko Montmartru našla své štěstí.

Iveta Miculyčová

I přes to, že teprve oslavila 19. narozeniny, je už dvojnásobnou mistryní Evropy. V BMX freestyle tedy patřila mezi širší okruh favoritek i v olympijském závodě. A v pařížské kvalifikaci prokázala, že je i ženou bez nervů. Zvládla ji s přehledem a do svého největšího životního závodu postoupila z 5. místa. Ve finále pak předvedla kvalitní a jistou první jízdu. A v té druhé to chtěla rozbalit a třeba i předvést svůj vysněný trik – flair. Bohužel jí hned na začátku sklouzla noha z pedálů a neděje na medaili se rozplynuly. Ale kazily i daleko zkušenější závodnice. A tak Iveta získala 6. místo a i ona obhájila pozici nejlepší Evropanky v soutěži. V jejím věku parádní úspěch, který určitě bude chtít za čtyři roky v LA ještě vylepšit.

Kateřina Švíková

Na olympiádu se probojovala až na poslední chvíli v rámci regaty poslední naděje. Poprala se i s nepříznivými podmínkami, kdy se některé rozjížďky musely v Marseille úplně zrušit, a nakonec postoupila při premiéře windsurfingu na hrách až do čtvrtfinále. Kateřina celkově obsadila 9. místo a stala se teprve třetí českou jachtařkou v dějinách, která na olympiádě skončila v TOP10. Navíc jako jediná zástupkyně suchozemského státu v play-off rozjížďkách.

Lurdes Gloria Manuel

Lu prožila skvělou sezónu. Překonala si osobní rekord. Na mistrovství Evropy v Římě skočila na vynikajícím 4. místě. A navíc se kvalifikovala na olympiádu. To vše stále jako teenagerka. V Paříži pak toužila po postupu do semifinále. Rozběh se jí ale vůbec nepovedl a zaběhla čas hluboce pod své možnosti. Slzy zklamaní ale brzy vystřídaly okamžiky štěstí. Opravy zvládla na výbornou a díky času 50,81 splnila cíl. A její ambice v dalších letech jistě ještě porostou. Vždyť je juniorskou mistryní světa.

Karolína Maňasová

Sprint na 100 metrů rozhodně není českou doménou. A dlouhých 76 let jsme neměli žádného zástupce v olympijském semifinále. Až přiběhla Karolína. V Paříži si hned v rozběhu vylepšila osobní rekord na čas 11,11. To je pouhé dvě setiny vteřiny za národním maximem Jarmily Kratochvílové. Karolíně je teprve 20 let, a tak si v dalším průběhu kariéry věří i na tyto historické mety. Francouzské semifinále může být prvním krůčkem k velké kariéře.


http://www.olympijskytym.cz/article/zenska-sila-na-olympiade-podivejte-se-na-nejsilnejsi-parizske-pribehy-ceskych-reprezentantek