10.3.2025 10:43

Odumírající pajasan v Letenské ulici nahradí vhodnější druh stromu

Czech Republic Magistrát hlavního města Prahy

Žádost o kácení pajasanu žláznatého nechala vytvořit společnost SOLID správa nemovitostí Praha a. s., která na základě Mandátní smlouvy spravuje nemovitosti hlavního města, a byla podložena mimo jiné i odborným posouzením aktuálního stavu stromu. Odbor životního prostředí a čistoty Úřadu městské části Praha 1 na základě provedeného správního řízení žádost posoudil a následně kácení povolil.

Důvod ke kácení byl závažný, neboť strom byl velmi nestabilní, rostl na nevhodném stanovišti a jeho stav nebylo možné zlepšit žádným pěstebním opatřením. Navíc jeho funkční a estetická hodnota byla nízká, neboť se jednalo o invazivní druh.

Strom, který až dosud rostl v těsné blízkosti ohradní zdi objektu v Letenské ulici v Praze 1, byl starý zhruba 60 let. Koruna stromu zasahovala nad rušnou komunikaci a v červenci roku 2018 se dokonce odlomila větší část jedné ze tří kosterních větví. Nestabilní druhotná koruna vzniklá po rozsáhlé redukci nebyla bezpečná a přilehlý prostor byl ohrožen pádem větví i celého stromu. Kmen stromu navíc dlouhodobě působil destruktivně na ohradní zeď, která praská a vyklání se.

Úřad zároveň rozhodl o provedení odpovídající náhradní výsadby. Nově zde poroste vhodnější dřevina, konkrétně se má jednat o jírovec pleťový „Briotii“. K náhradní výsadbě má být použit výpěstek s kořenovým balem a kvalitně zapěstovanou korunou. Uložena byla i následná péče o nově vysazenou dřevinu po dobu pěti let, která bude zahrnovat pravidelnou zálivku, péči o kořenovou mísu, odborně provedený výchovný řez, pravidelnou kontrolu a včasné ošetření případných poranění.

Jelikož strom rostl na území, které podléhá ochraně podle zákona o památkové péči, doložil žadatel do spisu také rozhodnutí příslušného orgánu památkové péče. V něm se uvádí, že kácení stromu je přípustné za podmínky vysazení nového stromu, a to právě jírovce pleťového „Briotii“.

Pajasan žláznatý je druh stromu, který dokáže velmi zdárně prosperovat i v místech, kde vytváří minimální kořenový systém. Stává se však, že tento druh dlouho nevykazuje žádné vizuální příznaky chřadnutí a poté nečekaně padne. Jedná se o velice rychle rostoucí krátkověkou dřevinu, která patří mezi 40 nejvíce invazivních dřevin na světě. Pajasan má také negativní dopady na přírodní ekosystémy, napadá mnoho přírodně cenných území a narušuje stavby a dopravní infrastrukturu. Kácení pajasanu žláznatého je z hlediska funkce ekosystémů a ochrany biologické rozmanitosti na území ČR přínosem. Druh má také nezanedbatelné zdravotní dopady, způsobuje záněty kůže a pyl je alergenní.

http://praha.eu/w/odumirajici-pajasan-v-letenske-ulici-nahradi-vhodnejsi-druh-stromu-1